Zpět 23/03/2018

Radnice centrálního obvodu nesehnala vhodné letadlo

Zdroj: Právo  Proměna parku Československých letců v centru Ostravy za necelých šest miliónů korun se bude muset obejít bez letadla. Přitom se tomuto parku říká U letadla už od 60. let minulého století. Památné letadlo zde bylo součástí pomníku letců 1. čs. smíšené letecké divize až do roku 1994. 

Radnici centrálního obvodu Moravská Ostrava a Přívoz (MOaP) se totiž nepodařilo sehnat vhodný stroj, který by nahradil tento původní sovětský bitevní letoun zvaný Šturmovik, který byl v sadu od roku 1960 až do roku 1994, kdy byl předán do vojenského muzea v Praze a následně do neveřejného muzea Melun-Villaroche ve Francii. Od výroby věrné kopie letadla radnice nakonec ustoupila.
„Vzhledem k tomu, že se nám nepodařilo získat vhodné letadlo, chceme místo něj umístit do parku Československých letců památník, který by měl být spojením motivu letectví a zároveň by měl být poctou českým legionářům. Shodli jsme se na tom se zástupci města a kraje, ale i s plukovníkem Jaroslavem Hrabcem z krajského vojenského ředitelství v Ostravě,“ informovala mluvčí MOaP Jana Pondělíčková. Dodala, že památník bude vybrán na základě veřejné soutěže.
S proměnou parku se mělo začít už loni, nakonec s ní radnice začne až letos na jaře. „Proměna parku nebyla realizována v loňském roce vzhledem k rekonstrukci ulice Českobratrské, která je v jeho blízkosti, kdy by mohlo dojít k dopravním komplikacím,“ vysvětlila zdržení projektu Pondělíčková s tím, že celkem bude proměna parku stát 5,9 miliónu korun, přičemž město uhradí 50 procent nákladů. Podle lidí žijících v okolí parku, které Právo oslovilo, si park rekonstrukci zaslouží.
„Jsme rádi, že tady park máme. Bydlím tu už od dětství. Vzpomínám, jak jsme si s kamarády hráli u toho sovětského letadla, samozřejmě jsme na něj i lezli. Škoda že se sem už nevrátí, tak nějak to sem patřilo. Když si dáváme s kamarády sraz, tak říkáme u letadla, i když už tu není,“ zavzpomínal například ostravský rodák Jiří Matějka.
„Nejedná se o nějakou obří rekonstrukci, ale spíše o úpravy chodníčků, úpravy sadové a obměnu mobiliáře,“ upřesnila mluvčí s tím, že chodníky budou z betonové dlažby a dojde i k úpravě parkovacích míst podél okrajů parku.

Sdílejte článek