Zpět 22/02/2023

Primátor Ostravy řekl, kdy skončí. Předtím zaučí nástupce a pojistí své projekty

První muž Ostravy Tomáš Macura, jenž i se dvěma náměstkyněmi avizoval konec v nejužším vedení města, seznámil zastupitele s prioritami koalice i svým odcházením.

Žádné dusno se nekonalo. Přesto se na zasedání zastupitelstva města řeč opatrně stočila i k hlavnímu tématu posledních týdnů v Ostravě – rozkolu rebelů s hnutím ANO, jejich rezignacím na klíčové funkce a mnohdy i odchodu z hnutí.

K tématu se postupně přešlo z dotazu, zda zastupitelé dostanou nějaké programové prohlášení nového vedení města, tedy soupis priorit pro toto funkční období. Primátor přípravu dokumentu negoval, odkázal na koaliční smlouvu a zdůraznil záměr naplňovat strategický plán rozvoje města FajnOVA.

Zajištění projektů a „zaučování“

„Ani bych se na to neptal, ale situace je nyní poměrně zvláštní. Vnímáme, o čem jste nás informoval, myslím vaši rezignaci. Je to interní záležitost, ale vnímejte, že je poměrně nestandardní, když třetina vedení města čtyři měsíce po volbách informuje o abdikaci, přičemž dva ze tří zbylých členů rady z hnutí ANO jsou nováčci,“ žádal o pochopení opoziční zastupitel Lukáš Semerák.

Primátor Macura se svým plánem složit funkci informoval nejen veřejnost, ale už v úterý i předsedy politických klubů v zastupitelstvu města na pravidelné poradě. „Jak jsem se jim zmínil, předpokládám svůj odchod z funkce v září. Termín jsem si stanovil proto, abychom měli možnost dokončit rozdělanou práci a zajistit některé milníky projektů, které přejdou do dalšího období,“ vysvětlil Macura s tím, že ve zbývajícím čase zastupitelský klub ANO vybere a připraví nástupce do vedení města.

(Ne)zájem opozice o pirátské fórum

Dále požádal o pochopení, že jde o interní záležitost klubu, který chce pokračovat ve stávající koalici i programových prioritách. „Koaliční smlouva obsahuje iks programových bodů, strategický plán je prvním z nich, navazují na něj další,“ ujistila náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

„Koaliční smlouva je ale váš interní dokument, nebo ne? Přiznám se, že nejsem zarytým surfařem webu hnutí ANO nebo nedejbože Pirátů,“ neodpustil si popíchnutí Lukáš Semerák. A začalo krátké hašteření. „Kdybyste nedejbože zasurfoval na pirátské fórum, koaliční smlouva tam visí od svého podpisu, je to veřejně sdílený dokument,“ ujistila náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová.

„Nevím, jestli jste v doktoru Semerákovi probudila zájem, ale děkuji,“ utnul rozbroje v zárodku primátor s náznakem úsměvu a dovysvětlil, že prioritami jsou mimo jiné modernizace městské nemocnice a předprostoru hlavního nádraží, koncertní síň či třeba otázka budoucnosti společnosti Vítkovice Aréna.

Sdílejte článek