Zpět 25/05/2022

Po dvou letech se na Slezskoostravský hrad na konci května vrací Den Slezské.

Celodenní slavnosti pořádá 28. května slezskoostravská radnice. Návštěvníci se mohou těšit na koncerty, soutěže, nafukovací atrakce i kolotoče. Místostarosta Slezské Ostravy Roman Goryczka (Ostravak, hnutí občanů) zve celé rodiny na akci, která je navíc bezplatná. „Při posledním ročníku v roce 2019 jsme měli na hradě rekordní účast návštěvníků. Přišlo jich více než devět tisíc,“ připomíná místostarosta.  

Předchozí dva roky byly slavnosti z důvodů vládních opatření zrušeny, letos se tak bude jednat o 15. ročník této akce. V dopoledních hodinách se v programu vystřídají se svými vystoupeními děti ze slezskoostravských mateřských a základních škol. Program začne již v 9,30 hodin a na 10 hodin je naplánováno slavnostní zahájení. Dopoledne se uskuteční taky Parkour show a děti se mohou těšit na Bořka stavitele i Mimoně.

Součástí Dne Slezské se stala každoroční soutěž ve vaření slezského jídla bigos, vyhlášení výsledků se uskuteční ve 14 hodin. „Program Dne Slezské se bude odehrávat za i před hradními zdmi. Přistaveny budou kolotoče, skákací hrady a další atrakce, střelnice, hrát se budou deskové hry, oblíbené je rovněž malování na obličej nebo dílničky pro děti,“ informuje místostarosta. 

Na pódiu se mezitím vystřídají skupiny Slza, Acoustika, O5 a Radeček a na závěr vystoupí od 21 hodin Xindl X. „Věřím, že nám vyjde pěkné počasí a návštěvníkům se bude líbit výběr interpretů. Budu se těšit s nimi na shledanou,“ doplnil místostarosta Goryczka.

Další akcí, která se na Slezskoostravském hradě uskuteční, a to s finanční podporou městského obvodu Slezská Ostrava, je Mezinárodní festival nového cirkusu a pouličního divadla CIRKULUM. 

V termínu od 8. do 12. června se návštěvníci mohou těšit na několik českých i světových premiér a také na unikátní cirkusovou vesničku, která dotvoří prostor v předhradí. „Belgický cirkus, který nyní provozuje sedmá generace ryze komediantské rodiny Ronaldů, bude úžasným propojením starobylého a moderního přístupu k novému cirkusu,“ říká Václav Pokorný, předseda sdružení a umělecký produkční festivalu.

„Jsem velmi rád, že se festival nového cirkusu a pouličního divadla CIRKULUM v letošním roce přestěhoval k nám na Slezskou, do areálu Slezskoostravského hradu. Moc se těším na představení, která nás čekají, na akrobaty, kejklíře, ale i hudební program. CIRKULUM je opravdu pro všechny věkové generace. A jak se říká – smích léčí, a to je pro mě jeho největší deviza. Děti se pobaví a dospělí na pár chvil zapomenou na dospělácké starosti. Vzpomenou si na své dětství a budou blíže svým dětem. CIRKULUM je svět, kde se maže rozdíl mezi dětskou radostí a údivem dospělých,“ doplnil místostarosta Goryczka.

 

Sdílejte článek