Zpět 17/05/2019

Ostravský městský obvod se chystá koupit symbol Poruby, byty v Oblouku

Velká část bývalých hornických bytů v Oblouku, což je nejznámější stavba socialistického realismu v Česku a jediná v Ostravě-Porubě, která se dostala na poštovní známky, asi změní ještě letos vlastníka. Od společnosti Residomo je totiž chce koupit porubská radnice.  

„Zastupitelé obvodu rozhodli, že mají zájem o nabytí spoluvlastnického podílu v bytovém domě číslo 501 a koupi domu číslo 511 včetně pozemků v Oblouku. Celkově se jedná o 128 bytů,“ uvedl mluvčí Poruby Martin Otipka.

Podotkl, že Oblouk sestává celkem ze tří domů a vlastnické vztahy jsou složité. Jeden patří bytovému družstvu, kterému i zůstane. Druhý vlastní Residomo a třetí spoluvlastní Residomo s Porubou – právě tyto dva chce celé získat radnice.

Společnost Residomo zatím transakci komentovat nechce, protože je teprve v jednání. Podle radnice ale nabízí byty ve zmíněných domech za 129 milionů korun.

„Oblouk je brána do Poruby i symbol našeho obvodu. Zaslouží si vypadat důstojně. Pokud se nám podaří byty majetkově scelit, můžeme přistoupit k rekonstrukci, celou lokalitu pozvednout a vrátit jí původní funkčnost a význam,“ říká porubská starostka Lucie Baránková.

Radnice počítá s tím, že samotná rekonstrukce porubské dominanty i okolí s cílem oživit skomírající veřejný prostor přijde asi na 145 milionů korun. Chce si na to vzít úvěr, který bude splácet převážně z nájmů z nově získaných bytů.

K tomu sice potřebuje souhlas města, ale s tím není problém. „Radní města tento týden odsouhlasili, že Poruba si může vzít úvěr 300 milionů korun na odkup bytů a následnou rekonstrukci Oblouku i jeho předprostoru,“ uvedl ostravský primátor Tomáš Macura

 Fakta o Oblouku v Porubě, které se jinde nedočtete:

1. Znalecký posudek stanovil cenu mezi 108-132 mil.Kč. Porubská radnice souhlasí s nabídkou Residoma za 129 mil.Kč?

2. Oprava vnějších částí budovy bude stát 145 mil.Kč – vnitřní části zůstanou v původním stavu.

3.  Převážná část bytů 1+KK a 2+KK koupíme tedy za cca 2 mil.Kč v původním stavu?

4. Aby se vše finančně zvládlo, počítá se, že ceny nájmů obecních bytů v této lokalitě vedení radnice dorovná s Residomem?

5. První splátky úvěru začnou až na začátku dalšího volebního období = po nás potopa?

6.  Vytrhli jsme Residomu trn z paty, lokalita pro bydlení nezajímavá bez možnosti parkování.

Místo toho, aby se vedení Poruby domluvilo s Residomem na společné opravě, souhlasí se zadlužením obvodu.

 

 

 

Sdílejte článek