Zpět 29/10/2018

Ostravak a ODS jsou připraveni jednat o koalici v Ostravě

zdroj: zpráva ČTK Hnutí Ostravak i ODS, kteří vypadli z ostravské koalice, jsou připraveni k případným dalším jednáním. V původně chystané koalici mezi vítězným ANO, lidovci, Ostravakem a ODS tato dvě uskupení nahradili Piráti.  

Primátor Tomáš Macura (ANO) ale už po čtvrtečním podpisu koaliční smlouvy připustil, že tato podoba koalice nemusí být konečná. Dnes zopakoval, že případnému dalšímu jednání a doplnění koalice se nebrání.

    „Hnutí Ostravak a ODS sdělují, že jsou připraveni obnovit s hnutím ANO jednání o ustavení nové radniční koalice, která však musí probíhat zcela otevřeně, nikoliv zákulisně. Zároveň deklarují, že v takovémto případném jednání budou vždy vystupovat jako uskupení, které buď do nové koalice vstoupí společně, nebo společně zasednou v opozičních lavicích,“ uvedli v prohlášení pro novináře představitelé obou uskupení.

    Poukázali na to, že současná koalice tvořená ANO, lidovci a Piráty má 29 hlasů z pětapadesáti, což není výrazná početní převaha, a vláda v takového koalici bude obtížná. Dosavadní koalice, kterou tvořilo ANO, Ostravak, ODS a lidovci měla 33 hlasů. V případě, že by byla uzavřená původně avizovaná koalice kopírující současnou, měla by převahu 37 hlasů.

    Macura aktuální jednotu mezi Ostravakem a ODS označil až za úsměvnou. Uvedl, že pokud někde v dosavadní koalici existovaly třecí plochy, pak to bylo právě mezi ODS a hnutím Ostravak a často fungoval jako jejich moderátor.

    Lídr hnutí Ostravak Lukáš Semerák poukázal na to, že připadaly v úvahu i různé varianty trojkoalice s 30 a více hlasy. Tvrdí, že primátor to považoval za málo stabilní. „Jsme součástí funkční koalice ve městě a naším primárním zájmem je, aby ta koalice pokračovala. Myslíme si, že je to dobré pro město. Koalice ve volbách výrazně posílila, tudíž by představovala velkou stabilitu,“ uvedl Semerák. Zopakoval, že čtvrteční obměnu koalice vnímá jako velké překvapení. Uvedl, že pokud je hnutí ANO osloví, jsou připraveni jednat otevřeně a bez emocí.

    Primátor avizoval, že rada bude mít místo 11 členů devět, z toho tři neuvolněné. „Rada takhle fungovat může, ale co se týče těch kompetencí, tak si myslím, že by to bylo na úkor kvality práce,“ uvedl Semerák.

    Lídr ODS Zdeněk Nytra zopakoval, že pro ODS je nastalá situace nepříjemným překvapením, protože celou dobu jednání vnímala jako seriózní. „Určitě nejsme tou příčinou, proč se jednání otočila tímto směrem. Nejsme v pozici, že bychom hnutí ANO dávali nějaké nabídky. Jasně jsme dnes deklarovali, že jsme připraveni jednat, když nějaká opravdu seriózní nabídka přijde,“ uvedl Nytra.

    Macura řekl, že jednáním se nebrání a rozšíření koalice si dokáže představit. „Nicméně bez jakýchkoliv dalších podmínek,“ řekl. Připustil, že koalice s nepříliš výraznou většinou ho netěší. „Preference čtyřkoalice byla právě motivována i tím mít trochu větší převahu v zastupitelstvu, takže mám zájem nalézat nějakou podporu, nějakého dalšího účastníka koalice, ale jestli se to nepodaří, tak to přežijeme,“ doplnil Macura.

 

 

Sdílejte článek