Zpět 21/05/2019

Ostrava přivítá festival tance, divadla a cirkusu MOVE fest 2019

zdroj: Moravskoslezský deník Radim Vizváry v autorském představení VIP, nevšední Fin v kožené masce, drsné Amazonky Lenky Vagnerové nebo nadpozemská, až fantaskní hra s dechem a několika koulemi. To jsou lákadla šestého ročníku mezinárodního festivalu tance, cirkusu a fyzického divadla MOVE fest 2019, který se bude konat od 22. do 26. května v Ostravě.

Festival bude zahájen dnes na Masarykově náměstí v Moravské Ostravě nejzábavnější z letošních vystoupení – Běžkařská odysea Bratří v tričku. Po náměstí se budou od 17.30 hodin na běžkách a na suchu pohybovat dva velmi nápadní muži. Návštěvníci nemusí jen přihlížet, Bratři v tricku je rádi zapojí do svého příběhu. Show je vhodná pro celou rodinu a vstup je zdarma.

V následujících dnech se festival přesune do prostor Kulturního centra Cooltour Ostrava na Černé louce, kde se bude konat od 22. do 26. května. Držitel Thálie Radim Vizváry do Ostravy přiveze sólové představení VIP. Dokonalou pantomimu, doplněnou efektními iluzionistickými prvky, kdy se na jevišti symbolicky pohybuje v nápadném kožichu. „Vizváry se v Ostravě ovšem ujme i role lektora,“ doplňuje ředitelka festivalu Jana Ryšlavá. „Pro tanečníky jsme v rámci workshopu připravili techniku mimu. Nabídneme i choreografické postupy pro současný tanec, a to s Markétou Jandovou. Diváky ovšem neochudíme ani o oblíbené diskuse s performery.“ Festival bude 23. května pokračovat představením Nahkanaama (Kožená maska) Fina Jouniho Ruutha. „Je to lehce šílená novocirkusová one-man show, která se nebojí černého humoru. Ostrava je jediným místem v Česku, kde bude Nahkanaama k vidění, dětem do 15 let je ale nepřístupná. Naopak všem generacím je otevřeno experimentální pohybové divadlo v podání dua Cie Circoncentrique z Francie. S inscenací Respire (Dýchej), tedy hrou těl, světel, síly a koulí různých rozměrů, dvojice akrobatů sklízí úspěch po celém světě,“ doplnila Ryšlavá.

Tři studentky HAMU, jež založily soubor Holektiv, uvedou na MOVE festu premiérovou inscenaci Božena. Téměř zapomenutý příběh Boženy Lágerové Peterkové, první české aviatičky. Za svůj sen – stát se pilotkou – bojovala tato odvážná žena v nelehké době. Příběh plný vzletů a pádů autorky prokládají historickými fakty.

Sólovým projektem je představení LeŤ choreografky a performerky Markéty Stránské. „Markétě chybí dolní končetina, proto tančí s berlemi a protézou. Nestydí se za to. Chce inspirovat. Jako by říkala, že veškeré limity máme pouze ve své hlavě. Na podobné téma, ovšem z pohledu zdravého člověka, navazuje Kvartet režisérky a choreografky Terezy Vejsadové,“ doplnila Jana Ryšlavá.

Festival uzavře v neděli 26. května strhující představení progresivního tanečního umění Amazonky Lenky Vagnerové v Domě kultury města Ostravy.

Sdílejte článek