Zpět 06/01/2022

Ostrava-Jih v posledních letech prokoukla-opravy chodníků, cest a údržba zeleně

Opravy chodníků a komunikací, zimní údržba, starost o zeleň v podobě rozkvetlých letničkových záhonů, to vše jsou výsledky práce našeho místostarosty Ostravy-Jih Zdeňka Hűbnera. 

Tyto problémy se rozhodl Zdeněk Hűbner, místostarosta Ostravy-Jihu za hnutí Ostravak, řešit.

Území lemující řeky Odra a Ostravice s rozlohou přes 1600 ha tvoří nejlidnatější městský obvod Ostrava-Jih. Třetina obyvatel moravskoslezské metropole dnes žije v Bělském Lese, Hrabůvce, na Dubině, ve Výškovicích a Zábřehu. Součástí panelákových sídlišť a rodinných domů je jedinečný lesopark, který slouží pro oddech a relaxaci. Nechybí zde naučná trasa, běžecký okruh, workoutové hřiště, minigolf a ani dětské hřiště. 

Zdeňka Hűbnera tam můžeme potkat buď na kole a nebo si zkracuje cestu mezi jednotlivými částmi obvodu při kontrole úklidu či údržby zeleně. „Odpoledne nebo o víkendech tudy velice rád běhám. Je to naprosto jedinečné místo. Nemusím dávat pozor na auta a můžu si vybírat, jestli poběžím po pevném asfaltovém povrhu nebo po měkoučké lesní cestičce,“ směje se místostarosta a dodává, že v každém případě Bělský les lidi svou polohou nerozděluje, ale díky své relaxační funkci spojuje.

Zdeněk Hűbner má ve své gesci odbor komunálních služeb. Starost o úklid veřejného prostranství, péče o městskou zeleň včetně kosení trávy a sběr spadaného listí, údržba chodníků a silnic III. třídy a v neposlední řadě také zimní údržba komunikací, to vše místostarostu a jeho spolupracovníky zaměstnává v podstatě nepřetržitě, ve dne i v noci.

„Ostrava-Jih se dlouhodobě potýká se značně zanedbanou údržbou většiny komunikací. Jsme si vědomi dluhu, který nám za posledních 30 let zanechala předchozí vedení radnice. Kdybychom měli v krátkém čase opravit všechny rozbité chodníky a děravé cesty, potřebovali bychom více než 1,5 miliardy korun. Tato částka představuje minimálně deset ročních rozpočtů našeho odboru,“ připomíná.

Přesto se daří technicky nejhorší komunikace pomalu opravovat. „Přesvědčil jsem kolegy ve vedení obvodu a spravedlivě dělíme finance do všech částí obvodu. Radost mám z opravy důležité komunikace na ulici Horní, chodníku u Kotvy na Výškovické ulici nebo revitalizace sídlištních celků, například Mjr. Nováka, Patrice Lumumby. Také úspěšně pokračují opravy sídliště Dubina. Zmizel i „tankodrom“ v Kašparově ulici. Jsem rád za opravy a údržbu tramvajových podchodů, které byly ostudou. Na dobré cestě je i revitalizace sídliště Pískové doly, zejména pak rozsáhlého území kolem ulice Horymírova, kde počítáme s přeměnou této lokality na moderní čtvrť,“ říká Z. Hűbner s tím, že má slabost pro čisté ulice, bohatou a kvalitně udržovanou zeleň na Jihu. V roce 2021 na Jihu založili letničkové záhony na více než 700 m². Mají nejen okrašlovací charakter, ale zachycují i jemný prach z ulic a chodníků. V tomto trendu chtějí na Jihu pokračovat a záhony rozšiřovat na další plochy.

 

Sdílejte článek