Zpět 19/04/2023

ODS v Ostravě trvá na svém primátorovi, o koalici rozhodne hnutí ANO

V Ostravě pokročila vyjednávání o nové koalici. Hnutí ANO dostalo nabídku na další post v radě města, nemělo by ale primátora. V jedenáctičlenné městské radě by tak získalo pět mandátů. Zda se novou koalici podaří sestavit a jakou bude mít podobu, nyní záleží na ANO.

V posledních dnech o možném vzniku nové koalice jednalo hnutí ANO s uskupením SPOLU, hnutím Ostravak, Starosty pro Ostravu a Piráty. Jednání ale nikam nevedla, protože se strany a hnutí neshodují na rozložení sil v jedenáctičlenné městské radě ani na primátorovi.

Hnutí Ostravak, které v koaličním vyjednávání vystupuje v dvojbloku se Starosty pro Ostravu a má tak společně dvanáct mandátů, nově přišlo s nabídkou, že se vzdá jednoho místa v radě ve prospěch hnutí ANO.

V jedenáctičlenné radě by tak hnutí ANO mělo pět míst, uskupení SPOLU (ODS + KDU-ČSL + TOP09) tři zástupce a dvojblok Ostravaka a Starostů pro Ostravu by obsadil zbývající tři místa

ANO: Bez primátora nebo nová jednání

„Myslím si, že jsme našli konsensus, do kterého se vejdeme všichni. Ta poslední otázka, která je ve hře, je post primátora, kdy ANO dostalo kolektivní nabídku od nás všech vyjma Pirátů. Bude na klubu ANO, zda tuto nabídku zváží a přijme ji, nebo ne,“ řekl lídr sdružení SPOLU Jan Dohnal z ODS. Právě on je kandidátem na primátorské místo.

Možná podoba koalice Ostravy

Hnutí ANO – 13 zastupitelů
Ostravak + Starostové pro Ostravu – 12 zastupitelů
SPOLU (ODS+KDU-ČSL+TOP 09) – 9 zastupitelů
Piráti – 3 zastupitelé

Celkem 37 zastupitelů

Možná opozice
JDETO!!! (Macura) – 8 zastupitelů
SPD – 7 zastupitelů
Ostravská levice – 3 zastupitelé

Celkem 18 zastupitelů

Dohnal dodal, že pokud hnutí ANO bude s návrhem souhlasit, mohla by jednání o koalici být do posledního detailu uzavřena v horizontu několika dní. „Pokud ne, tak jsme v bodě nula a budeme to muset začít hrát někde jinde,“ podotkl Dohnal.

Pro portál iDNES.cz Dohnal dodal, že na primátorovi ODS trvá, stejně tak není překročitelné, aby ANO jako doposud mělo v radě většinu. „Chápeme, že to je pro hnutí ANO nová situace, ale my jsme už ústupky udělali,“ dodal Dohnal s tím, že kromě primátora si SPOLU chce ponechat sport a sociální věci.

Ostravak slevil

Domnívá se, že vznesená nabídka vyvažuje post primátora, o který uskupení SPOLU, které má v zastupitelstvu devět mandátů, dále usiluje.

„Naše vstřícné gesto spočívá v tom, že jsme vedli diskusi o dvou věcech. Jednak o zastoupení jednotlivých subjektů v radě města, tak o pozici primátora. Byly zde dvě sporné otázky a my jsme vyšli vstříc v tom, že jsme numericky z našeho nároku slevili a dali jsme hnutí ANO k dispozici jednu naši imaginární pozici. Máme za to, že z těch dvou nevyřešených otázek dneska zůstala pouze jedna,“ uvedl Lukáš Semerák, který jedná za dvojblok Ostravak + Starostové pro Ostravu.

Doplnil, že všichni nyní čekají na to, až nabídku hnutí ANO projedná na svém klubu. „Výsledek je v zásadě možný dvojí, a to že hnutí ANO akceptuje nabídku křesla v radě navíc a současně tedy sleví z požadavku na primátora, nebo ne,“ řekl Semerák.

Macurův klub dostal název JDETO!!!

Podle Dohnala i Semeráka účast Pirátů v případné koalici záleží na hnutí ANO. Oba politici poukazovali na to, že ANO v jednáních postupovalo spolu s Piráty a je tedy jen na nich, zda nabídnuté místo navíc budou chtít přenechat Pirátům nebo si ho ponechat pro hnutí ANO. Koalice je možná s Piráty i bez nich. Bez účasti Pirátů by měla v 55členném zastupitelstvu většinu 34 mandátů, s Piráty by to byla převaha 37 hlasů.

Předsedkyně hnutí ANO Hana Tichánková výsledek nejnovějšího jednání odmítla komentovat s odkazem na večerní jednání klubu zastupitelů ANO. Další koaliční jednání je plánováno na čtvrteční podvečer. Schůze ostravského zastupitelstva se koná za týden ve středu.

Zcela stranou jednání tak zatím zůstává současný primátor Tomáš Macura a dalších sedm zastupitelů. Nově oznámili, že jejich provizorní pojmenování Nezařazení změnili na název JDETO!!! Pokud současná koaliční jednání zkrachují, velmi pravděpodobně by se dostal do hry i Macura se současnými náměstkyněmi Zuzanou Bajgarovou a Kateřinou Šebestovou.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/ano-spolu-dohnal-tichankova-jednani-macura-politika.A230419_171851_ostrava-zpravy_jog

Sdílejte článek