Zpět 27/03/2019

Nová šance pro obnovu Ostravici. Chytí ji město?

zdroj:Mladá fronta Dnes  Někdejší perla Ostravy, bývalý Módní dům Ostravica-Textilia, má novou šanci na obnovu. Skončil totiž soud developera s městem, který blokoval využití sousedních pozemků.

Nejvyšší soud zamítl dovolání developerské firmy Amádeus Real, která v roce 2009 koupila od Ostravy pozemky na náměstí Dr. E. Beneše za 83 milionů, ale nakonec od města žádala přes 1,5 miliardy za údajně zmařenou investici.

Firma slibovala, že opraví zchátralou památku, bývalý Módní dům Ostravica-Textilia, vedle postaví moderní dům a budovy propojí do jednoho obchodního centra. Stavět ale nezačala, tvrdila, že za to mohou překážky ze strany radnice Moravské Ostravy a Přívozu, a obrátila se na soud. Ten prohrála a Ostravě musí uhradit náklady odvolacího řízení ve výši téměř 819 tisíc korun.

Mediální zástupce společnosti Amádeus Real Karel Samec nechtěl situaci komentovat. „Rozhodnutí Nejvyššího soudu jsme dosud neobdrželi, proto se k němu nemůžeme vyjadřovat,“ vysvětlil stručně.

Sdílnější byl naopak Lukáš Semerák,zastupitel města i Moravské Ostravy a Přívozu za hnutí Ostravak, který stál u zrodu konfliktu developera s městem v roce 2012.

„Mám radost, že definitivně skončil spor, který dlouho blokoval využití městských pozemků vedle Ostravici, na kterých do roku 1946 stál Německý dům. Byl jsem si jistý, že to tak skončí, pokud žijeme v právním státě. Verdikt potvrdil, že právo tady funguje,“ řekl Semerák.

Podle mínění některých lidí to byl právě Semerák, který si přál, aby Moravská Ostrava vedená hnutím Ostravak zamítla před sedmi lety developerovu žádost o umístění stavby. Údajně proto, že se jako podnikatel o pozemky vedle Ostravici také ucházel, ale neuspěl.

Semerák: „O ješitnosti to není“

„Slyšel jsem, že šlo o moji uraženou ješitnost. Ale tak to není,“ říká Semerák a netají, že se o pozemky ucházel napůl s firmou Skanska. „Nabídli jsme nejvíc peněz. Druzí skončili Irové. Kupní cenu jsme chtěli splatit hned. Paradoxně vyhrál Amádeus Real, který nabídl nejméně peněz a ještě si splátky rozložil. To signalizovalo, že buď nemá peníze, nebo nechce stavět, ale spekulovat, což potvrdil, když začal měnit svůj projekt. Postupně ubíral parkovací místa, zeleň…město mu ustupovalo, ale obvod měl strach, že v zemi zůstane vykopaná díra, proto jsme nepovolili změnu projektu,“ vzpomíná Semerák.

Radní obvodu chtěli tehdy s developerem jednat, ale ten už zájem neměl. Místo toho vypověděl městu smlouvu, přestal splácet pozemky a pustil se do soudních sporů. Ostravicu později přenechal jiným podnikatelům v čele s Danielem Zemanem. Ten měl různé představy, jak Ostravicu upraví a využije, ale zatím se mu je nepodařilo naplnit.

Spolumajitel jedná s kupcem

„Rád bych, aby Ostravica sloužila jako veřejný prostor, například ke kulturním a jiným akcím. My ji zatím bohužel zpřístupnit nemůžeme, brání nám v tom požadavek stavebního odboru na novou kolaudaci. Mám různé varianty dalšího využití. Jednám například o odprodeji budov C a D s tím, že já si ponechám A a B. Předtím se mám ale setkat s primátorem Ostravy  – počkám, co navrhne,“ řekl Zeman.

Primátor Tomáš Macura je přesvědčený, že město se musí zapojit do řešení budoucnosti Ostravici.

„Jde o významnou dominantu při vstupu do centra, navíc památkově chráněnou, a pojí se s ní nostalgické vzpomínky mnoha Ostravanů. Ve hře je proto i úvaha o tom, že město objekt koupí. Ale jeho kompletní rekonstrukce si vyžádá přes půl miliardy korun. Zcela zásadní je proto nalezení nové, trvale udržitelné funkce, což nebude jednoduché. Romantické představy, že by se Ostravica mohla vrátit do původní podoby módního domu, nejsou reálné,“ uvedl primátor.

Podotkl, že město už prověřilo různé varianty využití, ale žádná se neukázala jako reálná. „Spolupracujeme s majitelem, proberu s ním další možnost,“ dodal Macura.

Nalezení smysluplného využití Ostravici považuje za hlavní i Zeman. A také Semerák. „Nemělo by se to však uspěchat. A město by mělo pozemky zkusit znovu prodat tomu, kdo se domluví i s vlastníkem Ostravici,“ míní Semerák.

„Romantické představy, že by se Ostravica vrátila do původní podoby módního domu, nejsou reálné,“ Tomáš Macura, primátor.

Sdílejte článek