Zpět 23/11/2021

Nestydím se za to, že jsem z Vítkovic. Naopak, jsem na to hrdý

Kdysi nevelká vesnička, později jedna z nejprůmyslovějších lokalit v Rakousko-Uhersku, povýšená roku 1908 na město a industriální čtvrť Ostravy. Tím vším v průběhu takřka sedmi století svých dějin byly a jsou Vítkovice. Současný starosta Richard Čermák (Ostravak, hnutí občanů) se zde narodil teprve před třiceti osmi lety. Má to tady velmi rád a jeho prioritou je, aby přesvědčil také ostatní, že Vítkovice jsou skvělé místo pro život.  

Na konci 18. století ve Vítkovicích žilo 157 obyvatel. Rozmachem průmyslu zde byly vybudovány dělnické kolonie, které poskytly střechu nad hlavou dělníkům místní huti a jejich rodinám. Domy měly netradiční „červenou“ architekturu. Dodnes se můžeme ve Vítkovicích kochat domy a radnicí z režného zdiva. „V posledních letech dochází k revitalizaci těchto domů. Postupně jsou čištěny fasády, vyměňována okna a vstupní dveře, dochází i k opravám střech. To vše pod dohledem památkářů a někdy i za finanční spoluúčasti města,“ říká starosta Richard Čermák. Majitelé továren se nestarali pouze o ubytování svých pracovníků, ale vybudovali například školu a nemocnici. Díky jejich bohatství mají dnešní Vítkovice veškerou občanskou vybavenost. Nechybí ani sportoviště, hřbitov a nádraží, které se stalo v letošním roce památkou a jistě by stálo za to, vdechnout mu znovu život. „Naším úkolem je se o vše se řádně starat. Nemocnice je v soukromém vlastnictví a neustále dochází k jejímu rozvoji. Bývalé hutě se staly turistickým rájem, zbývající části továrny prosperují. Dbáme o pořádek a čistotu hřbitova, parku, veřejných prostor a nemovitostí ve vlastnictví obce,“ dodal Richard Čermák.

Vítkovice mají ovšem i své stinné stránky – nejvyšší nezaměstnanost v rámci celého města a vyloučené lokality. Současné vedení radnice, v jehož čele je starosta Richard Čermák, má velké ambice. Řeší problémy a zpříjemňuje život místním občanům. Obvod postupně opravuje své staré domy, aby zkvalitnil bydlení nájemníkům. V současnosti začíná vykupovat domy s problémovými nájemníky. „Pravidelně uklízíme, což nebylo vždy zvykem. Loni jsme začali s velkou investicí na našem hřbitově – oprava chodníků, údržba zeleně, nová hrobová místa a počítáme s novou smuteční síní,“ doplnil starosta. Opomíjen není ani park Jožky Jabůrkové, který nese jméno významné vítkovické novinářky. Zde byl vybudován agility park pro pejskaře a workoutové hřiště.

„Rád bych, aby ostatní Ostraváci a turisté nechodili pouze do Dolních Vítkovic, ale navštívili i další naše skvosty, jakými jsou bezesporu nejkrásnější budova radnice v Ostravě, Rothschildův zámek, kostel sv. Pavla, Štítová kolonie, moderní divadlo Mír a jiné,“ ukončil povídání starosta Richard Čermák.

 

Sdílejte článek