Zpět 11/05/2022

Nejsme lhostejní k odpadkům na zemi. A co vy?

Chceme bydlet v čistém městě a nebojíme se přiložit vlastní ruce k dílu.Takto zní slova Tomáše Málka, předsedy Ostravak, hnutí občanů. „ Jednou z našich priorit je čisto a pořádek v ulicích, parcích a všude kolem nás. Podporujeme a jsme rádi za práci lidí, kteří každý den dbají o čistotu v jednotlivých částech Ostravy. Je však mnoho míst, kde se odpadky válí v trávě či křoví, které lidé využívají k tvoření černých skládek,“ dodává Tomáš Málek z hnutí Ostravak.  

„Nebaví nás při procházkách s dětmi, se psy či přáteli kličkovat mezi pohozeným smetím, a proto se každoročně připojujeme k celorepublikové akci Ukliďme Česko,“ řekla Petra Bernfeldová z hnutí Ostravak, která má na starost organizaci akcí. Ani letos tomu nebylo jinak. Na původní termín 2. dubna hnutí Ostravak naplánovalo hned několik uklízecích happeningů – na Jihu, v Porubě, ve Vítkovicích, ve Svinově  a samozřejmě připojení se k celoměstské akci Ukliďme Ostravu, která tentokrát patřila úklidu cyklostezky kolem řeky Ostravice. Bohužel příroda si s námi letos pohrává a onen den jsme se dočkali zimního počasí, které i místy odpadky schovalo pod sněhovou vrstvu. Větší část úklidů se přesunula na jiné termíny, a tak lidé z Ostravaku uklízeli po celý duben. „Nebyl to pro nás žádný velký problém, protože menší úklidové akce děláme v průběhu celého roku. Kolegové z jednotlivých obvodů nám vždy dají tip na místo, které je zaneřáděné odpadky, domluvíme si termín, vše zorganizujeme a jdeme do práce,“ řekla Petra Bernfeldová. Informace o takovýchto akcích naleznete na webových stránkách a facebooku hnutí Ostravak. Zapojení se veřejnosti do úklidu si cení a nebrání se ji.

„Jsme rádi, když se zapojí každý, kdo je ochotný si nasadit pevnou obuv, rukavice, vzít do ruky velký pytel na odpadky a sbírat veškerý nepořádek, na který po cestě narazí,“ doplnila Petra Bernfeldová. Někdy to bývá i hezká poznávací procházka s činěním dobrého skutku, jak vzpomíná na loňský úklid naučné stezky Heřmanického rybníku

Sdílejte článek