Zpět 03/04/2018

Na stavbu bytového domu v centru Ostravy přišlo městu 48 návrhů

Zdroj: Zpráva ČTK Do architektonické soutěže na novostavbu bytového domu na křížení ulic Kostelní a Biskupská v centru Ostravy dorazilo městu 48 návrhů. Jsou mezi nimi i práce zahraničních architektů. Je to zatím největší počet návrhů ze čtyř architektonických soutěží, které město dosud vyhlásilo, řekla dnes novinářům mluvčí radnice Andrea Vojkovská. Vítěz aktuální soutěže bude znám v dubnu.  

Architektonickou soutěž vyhlásilo město ve spolupráci s obvodem letos v lednu. Kvalitu návrhů posoudí dnes a ve čtvrtek odborná porota. V dubnu by pak o vítězi soutěže měli na základě doporučení poroty rozhodnout ostravští radní.

    „Je to obrovský zájem, protože v těch předchozích soutěžích nikdy počet návrhů nepřekročil číslo 23,“ uvedla mluvčí. „Jsem přesvědčen, že tak vysoký počet návrhů zvyšuje pravděpodobnost, že mezi nimi bude takový, který současnou nevzhlednou proluku na historicky cenném místě bývalé středověké městské brány zastaví architektonicky hodnotným vícepodlažním městským objektem,“ řekl primátor Tomáš Macura (ANO).

    V místě proluky by město preferovalo dvoupodlažní podzemní parkování se zhruba 50 místy. V bytovém domě by pak mělo být až 40 bytů velikosti 1+kk až 3+kk. V přízemí se počítá i s univerzálními nebytovými prostory a v prvním patře s kancelářemi. Stavba by neměla stát více než 120 milionů korun. Účastníci architektonické soutěže měli zohlednit při návrhu na technické řešení nejen aktuální trendy, ale také ekonomický a ekologický přístup.

    Projekt nového bytového domu je podle radnice součástí snah o oživení historického centra města. Město chce zvýšit počet obyvatel centra Ostravy. Město a centrální obvod Moravská Ostrava má proto nyní v různých fázích rozpracováno několik projektů, díky nimž by v centru mělo vzniknout okolo 200 nových, či zrekonstruovaných bytů.

 

Sdílejte článek