Zpět 04/02/2019

MĚSTSKÁ NEMOCNICE MÁ NOVÝ OČNÍ OPERAČNÍ MIKROSKOP

Městská nemocnice Ostrava na Fifejdách byla dlouhodobě podfinancována a proto jsme v předchozím volebním období díky iniciativě našeho náměstka Michala Mariánka zajistili zřízení fondu, do kterého se začaly odkládat finance na její rozvoj. Zároveň byl zpracován koncepční materiál, který uceleně řeší její modernizaci až do roku 2030. Jsme rádi, že výsledky naší aktivity jsou vidět.

zdroj:www.ostrava.cz

Jedno z nejmodernějších zařízení oční chirurgie si pořídila Městská nemocnice Ostrava. Jde o oční mikroskop, s kterým lékaři provedou 50 očních operací týdně.

Nový operační mikroskop pro oční oddělení patřící k nejmodernějším zařízením, která jsou v současné době k dispozici, byl pořízen z Fondu pro rozvoj Městské nemocnice Ostrava. Mikroskop Opmi Lumera 700 od firmy Carl Zeiss byl vysoutěžen za 4,057 milionu korun. Týdně je na něm provedeno až 50 operací. Nový přístroj nahradil mikroskop z roku 1994.

Mikroskop má motorizovaný zoom a motorizovaný X-Y posun i fokus, bezdrátový programovatelný nožní ovladač, elektromagnetické brzdy všech os pohybu mikroskopu, integrovaný keratoskop a integrovanou CCD kameru, integrované full HD nahrávací zařízení, LCD monitor a další vymoženosti. Disponuje apochromatickým objektivem, xenonovým světelným zdrojem s výkonem osvětlení 160 W, filtry pro ochranu sítnice před UV a modrým světlem a stereo koaxiálním osvětlením pro dosažení stabilního červeného reflexu.

„Pod tímto mikroskopem odoperujeme až 90 % všech očních zákroků, které u nás provádíme.  Operován je pod ním především přední segment oka. Nejčastěji jsou to nitrooční operace šedého a zeleného zákalu, operace rohovek, spojivek a úrazové stavy vyžadující pečlivou rekonstrukci,“ řekla primářka očního oddělení Věra Stanovská.

Aby mikroskop mohl být kvůli lepší manipulaci s přístrojem umístěn na stropním stativu operačního sálu, byly v něm provedeny stavební úpravy, kterým předcházelo statické posouzení prostoru.

Nový mikroskop nahradil původní z roku 1994, který dosluhoval. Postupně se na něm projevovalo mechanické opotřebení a servisní podpora tohoto modelu již byla ukončena.

Fond pro rozvoj Městské nemocnice Ostrava zřídilo město k modernizaci budov i přístrojového vybavení. Aktuálně je v něm 526 milionů korun.

K další obměně a doplnění přístrojového vybavení nemocnice bude docházet i v následujících týdnech. Nejpozději v březnu bude slavnostně uvedena do provozu nová magnetická rezonance.

 

Sdílejte článek