Zpět 07/12/2018

MĚSTO PŘIPRAVUJE V HULVÁKÁCH NOVÝ DOMOV PRO SENIORY

zdroj: www.ostrava.cz Na přibývající počet seniorů a nedostatek kapacit v domovech důchodců reaguje město Ostrava záměrem postavit v Hulvákách nové zařízení.  

Nový domov pro seniory by měl vzniknout v prostoru mezi ulicemi Sokola Tůmy, Klostermannova a Duhová. Bude vybudován domov pro seniory a domov se zvláštním režimem s celkovou kapacitou 100 klientů, kterým kromě ubytování a stravování bude poskytnuta i možnost lékařské péče.

Domov pro seniory bude neústavním typem domova, v němž klienti žijí v menších komunitách. Tomu odpovídá i architektonické řešení objektu. Domov je rozdělen do dvou bloků o třech nadzemních podlažích, které jsou propojeny ve středové části. V každém bloku je centrálně umístěné atrium, jehož prosvětlený prostor poslouží odpočinku a relaxaci. Pokoje klientů, 50 jednolůžkových a 25 dvojlůžkových, jsou většinou umístěny na prosluněných fasádách. Součástí jednolůžkových pokojů jsou lodžie, další pokoje jsou terasami a také předzahrádkami.Domov by se měl začít stavět v druhé polovině roku 2020. Investice by neměla přesáhnout 400 milionů korun.

Okolí domova tvoří uzavřená zahrada s promenádou, jezírkem a lavičkami. Blízký lesopark Benátky pak nabídne možnost příjemných procházek. Výhodou jsou trolejbusové a tramvajové zastávky v těsné blízkosti tohoto místa.  

Počet míst v seniorských službách je nyní v Ostravě 2061, z toho 1611 míst poskytují organizace zřízené městem a nestátní neziskové organizace 450 míst. Domovy se zvláštním režimem pro osoby, které se o sebe již nedokážou postarat, mají dalších 605 míst. Vzhledem k demografickému vývoji by bylo zapotřebí dalších 400 až 450 míst. Město do dvou let nasmlouvá 130 míst od soukromých poskytovatelů, rekonstrukcí stávajících domovů přibude 23 míst a domov v Hulvákách přinese rovných sto míst. „Čekací lhůta na umístění do pobytové sociální služby se pohybuje v intervalu od šesti do 18 měsíců od podání žádosti. V současné době je evidováno 1500 takových žádostí.      

 

 

Sdílejte článek