Zpět 29/04/2024

Město hledá zhotovitele expozice tučňáků

Zhotovitele netypické, zato velmi atraktivní stavby hledá město Ostrava. Zoologická zahrada a botanický park Ostrava plánuje v příštích letech chov tučňáků. Výstavba nového expozičně-chovatelského komplexu pro doposud nechovanou skupinu ptáků započne v tomto roce. Novostavba expozice tučňáků, a s ní souvisejících stavebních objektů a provozního zázemí, bude situována v centrální části uzavřeného areálu Zoologické zahrady Ostrava. Stavba je určena pro chov tučňáků v předpokládaném počtu 15–50 jedinců v prostoru imitujícím jejich přirozené prostředí.

Novostavba expozice tučňáků, a s ní souvisejících stavebních objektů a provozního zázemí, bude situována v centrální části uzavřeného areálu Zoologické zahrady Ostrava. Stavba je určena pro chov tučňáků v předpokládaném počtu 15–50 jedinců v prostoru imitujícím jejich přirozené prostředí.

„Město podporuje zoo dlouhodobě, krom chovu vzácných a raritních zvířat, náleží k významných ochranářským i vzdělávacím institucím, jde také o výjimečný turistický cíl. Na počátku letošního dubna zoo přivítala již 100 000 návštěvníka, zhruba o měsíc dřív než v roce 2023. Vloni do zoo zavítal rekordní počet návštěvníků 612 455, což dokládá velkou oblíbenost naší zoo. Nicméně stále je prostor pro zlepšování, a tak během příštích let nabídneme novou moderní expozici tučňáků, která zahrnuje především venkovní vodní plochu bazénu a navazuje na přírodní prostředí venkovního výběhu určeného pro tučňáky. Kolem poloviny obvodu bazénu budou procházet návštěvníci a prosklenými průzory ve stěnách bazénu mohou pozorovat tučňáky pod vodní hladinou,“ uvedl Jan Dohnal, primátor města.

Expozice s atraktivními a zároveň v přírodě ohroženými zvířaty přispěje k dalšímu rozvoji zoologické zahrady právě v jejím samotném centru. Tučňáci jsou zástupci dosud u nás nechovaného živočišného řádu. Zúročíme tak naše bohaté zkušenosti v oblasti vodních technologií a zároveň budeme návštěvníkům prezentovat tajemný podvodní svět. Doposud jsme plánovali, že v nové expozici budeme chovat tučňáky brýlové, ohrožený druh hnízdící na pobřeží jižní Afriky. Zcela čerstvě jsme ale byli osloveni koordinátorem chovu tučňáků, zda bychom místo tučňáka brýlového nezvolili příbuzného tučňáka magelánského původem z opačné strany atlantského oceánu. Chovatelsky jde o zcela srovnatelný a vizuálně velice podobný druh a tuto nabídku zvažujeme. V případě tučňáka magelánského se jedná sice o méně ohrožený druh v přírodě, ale je chován velmi málo. Tím bychom mohli pomoci rozšířit druh v lidské péči. Rozhodnutí padne v nejbližších týdnech po sérii konzultací s evropskými koordinátory chovu,“ popsal ředitel Zoo Ostrava Jiří Novák.


„Zpracování projektové dokumentace zajišťovala zoo, na bedrech města je realizace stavby. Autorem projektové dokumentace je společnost V&V stavební a statická kancelář, předpokládané náklady stavby přesáhnou 145 milionů korun bez DPH. Stavba by měla být dokončena za dva roky,“ uzavírá Břetislav Riger, náměstek primátora.

Zdroj: https://www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/mesto-hleda-zhotovitele-expozice-tucnaku

Sdílejte článek