Zpět 25/07/2022

Luxusní bydlení za městské peníze

Věžák v centru Ostravy se prodává. Osmdesátimetrový byt přijde na víc než 12 milionů korun.

Na posledním zasedání ostravského zastupitelstva, které se uskutečnilo těsně před začátkem letních prázdnin, byla schválena neobvyklá obchodní transakce. Většinovým rozhodnutím zastupitelů se město zavázalo, že soukromému developerovi prodá výškový dům na Ostrčilově ulici v centru města. Ten objekt opraví a město si od něj zpět odkoupí část bytů. Na první pohled se může zdát, že se jedná o záslužný počin, kdy bude opraven dlouhá léta nevyužitý dům a město navíc získá další byty. Ostatně v tomto duchu také vedení moravskoslezské metropole tento obchod prezentuje. Podíváme-li se však na něj podrobněji, zjistíme, že věc se má jinak.

„Přiznám se, že nevím, jestli je to jen další z příkladů manažerské neschopnosti současných představitelů města nebo ještě jeden kšeft ke konci volebního období,“ komentuje dohodnutou kupní cenu bytů za více než 135 000 Kč/m2 bez DPH Lukáš Semerák, předseda zastupitelského klubu hnutí Ostravak. Považuje ji za výrazně přemrštěnou a pro město nevýhodnou.

„Když mi pan primátor tvrdil, že byt o velikosti 80 m² má cenu 12,5 milionu korun, jen jsem nevěřícně kroutil hlavou. Za vrchol absurdity pak považuji rádoby analýzu, kterou museli vypracovat magistrátní úředníci a v níž se píše, že do čtyř let bude cena bytů v Ostravě až 200 tisíc korun za metr čtvereční, tudíž že je tato koupě pro nás vlastně výhodná,“ dodává Semerák.

Také ostatním zastupitelům hnutí Ostravak vadí narychlo a velmi zvláštně vypsané výběrové řízení, ve kterém město Ostrava obdrželo jedinou nabídku. Zároveň poukazují na skutečnost, že veřejné prostředky by se neměly používat k nákupu luxusních nemovitostí.

„V obecné rovině je správné, že Ostrava chce rozšiřovat bytový fond. Ostatně tento trend jsme před pár roky nastolili právě my. Ovšem kupovat byty za trojnásobek ceny, za kterou si je město může samo postavit, je přinejmenším nehospodárné. Zjednodušeně se dá říct, že za cenu jednoho luxusního bytu mohlo mít město byty hned tři. Navíc nejen v centru, ale v různých částech města. Vždyť třeba v Porubě kvalitní a cenově dostupné bydlení citelně chybí,“ říká Lukáš Semerák.

I přes racionální připomínky a věcné výhrady opozičních zastupitelů byla smlouva schválena. Pachuť něčeho podivného však zůstala.

Sdílejte článek