Zpět 15/03/2018

Konečně! Po dvou letech budou mít lidé na Elektře zase střechu nad hlavou

Zdroj: moravskoslezsky.denik.cz  Datum: 14.03.2018  Při druhé etapě rekonstrukce Nádražní ulice v roce 2016 byl stržen i přístřešek na zastávce Elektra. S tím, že místo něj vznikne nový, modernější. Uběhly dva roky a stále nestojí. Ale brzy bude!  

„Jde sice „jen“ o přístřešek na zastávce, ale v cestujících vyvolal možná až nečekaně silné reakce. Neustále se ptají, kdy bude. „Tak co, už?“ přijde do redakční pošty co pár měsíců dotaz.
Někteří už možná sami poznali, že ten čas se pomalu nachýlil. Na zastávce u Elektry totiž byly zkraje měsíce vyhloubeny jámy pro montáž pilotů, které uchytí zastávku do země. A stane se tak brzy. „Do konce měsíce března bude hotovo, přístřešek bude stát,“ přislíbil náměstek primátora pro investice Břetislav Riger.
PROČ TO TAK TRVALO?
Leč slovo „brzy“ je v tomto případě hodně relativní. Už více než před rokem se primátor Tomáš Macura omlouval, že přístřešek ještě nestojí a vyhlašoval: „Podle optimistických předpokladů by tam mohl být v červnu,“ říkal loni v únoru. A červen to opravdu mohl být, ale paradoxně až ten letošní. Realita je nakonec alespoň o dva měsíce kratší.
Otázku, co na jednom přístřešku u zastávky trvá tak dlouho, si kladla spousta lidí. „Dostali jsme stížnosti na už hotový projekt, že zastávka stojí příliš blízko budovy infocentra s lékárnou a lidé tam budou pořvávat a kouřit pod okny,“ připomněl Riger důvod prvního odkladu stavby.
ZA 3,5 MILIONU NE!
Tím druhým bylo samotné provedení zastávky. Původně se počítalo s přístřeškem nové generace, kde by nechyběly USB porty pro dobíjení telefonů, wi-fi signál (byť ten zde nejspíše bude), LCD panely a další vymoženosti. Problém byl v ceně. „Výsledná cena byla nepřípustná, částku přes 3,5 milionu korun za přístřešek bychom těžko obhajovali. Vrátili jsme se tedy k relativně standardnímu provedení zastávky,“ vysvětlil investiční náměstek primátora s tím, že i zastávka je stavba, a proto při každé změně bylo třeba zapojit stavební úřad a podstoupit „vyřízovací kolečka“. Poprvé při posunu zastávky, podruhé při změně její podoby.
JAKÁ BUDE?
Jak tedy bude nový přístřešek od společnosti mmcité na Elektře vypadat? „Budou to v podstatě dva spojené přístřešky. Ustupujeme od modrého designového provedení, prosklené části doplní elegantní kovová šeď,“ nastínil Břetislav Riger, podle nějž by nový design měl být výhledově využíván i u dalších zastávek.
Kdy půjdeme k Domu umění promenádou? Druhá věc, na níž lidé u Elektry čekají, je celková proměna Umělecké ulice, která by měla dostat podobu promenády a z předprostoru domu umění by měla zmizet nevzhledná parkoviště. A na tom vše stojí. „Nemůžeme ta místa vzít bez náhrady. Pro realizaci návrhu je podmiňující výstavba parkovacího domu nebo podzemního parkoviště, s nimiž se v okolí počítá,“ řekla už loni v srpnu mluvčí města Andrea Vojkovská. Moravská Ostrava má připravený projekt na proměnu sousední Jurečkovy ulice a s městem spolupracuje na řešení. „Musíme najít průnik mezi oběma projekty tak, ať se vše znovu nerozkope. Jinými slovy, ať se to rekonstrukcí Jurečkovy ulice předpřipraví a po vzniku parkovacích objektů to doděláme,“ objasnil Riger. Rekonstrukce Jurečkovy ulice, kde byla loni operativně vyřešena havarijní kanalizace, začne patrně letos, zbytek je zatím takříkajíc ve hvězdách.

 

 

Sdílejte článek