Zpět 16/11/2018

Jih vede ANO, ODS i Ostravak

zdroj:Mladá fronta Dnes Nejlidnatější ostravský obvod s více než sto tisíci obyvateli má po středečním ustavujícím zastupitelstvu nové vedení.

Na postu starosty zůstal Martin Bednář z vítězného hnutí ANO, které má v devítičlenné radě ještě čtyři další místa, ale koalice se dost změnila. Z opozice do ní totiž přešli členové ODS a hnutí Ostravak.

Vystřídali tak lidovce a především sociální demokraty, kteří tam donedávna s převahou vítězili, ale nyní se do obvodního zastupitelstva ani nedostali – poprvé od roku 1989.

ČSSD sice bojovala s poklesem preferencí v celé zemi, ale v Ostravě o to více, že oranžoví „přátelé“ mezi sebou dlouho a zcela nepokrytě válčili. A speciálně v Ostravě-Jihu navíc voliči vystavili špatné vysvědčení Adamu Rykalovi, který měl na starosti školství a spoustu místních lidí včetně zastupitelů ODS a Ostravaka naštval kontroverzním slučováním škol i personální politikou.

Školství má zkušená ředitelka

Z nových koaličních partnerů hnutí ANO jsou v radě zastoupeni tři místostarostové: Jan Dohnal (ODS), Dagmar Hrabovská a Zdeněk Hübner (oba Ostravak).

A kromě nich i neuvolněná radní Ivona Klímová (ODS), kterou Rykala přiměl svým jednáním k tomu, aby loni po více než dvaceti letech opustila post ředitelky velmi dobře hodnocené ZŠ Františka Formana na sídlišti Dubina. Její nástupkyně Ludmila Večerková čelí od května trestnímu stíhání za řízení pod vlivem alkoholu a také řadě výtek ze strany České školní inspekce (ČŠI).

„Vím o situaci a budu ji řešit, ale nejdříve se musím seznámit se závěrečnými zprávami ČŠI a počkat na soudní verdikt. Pokud vím, paní ředitelka je zatím odsouzená nepravomocně. Odvolala se,“ uvedla nová místostarostka Dagmar Hrabovská, která převzala školství. Problematiku oboru zná, dlouhá léta řídila základní školu v centru Ostravy.

 

 

Sdílejte článek