Zpět 01/08/2022

Jedinečné okamžiky v areálu Slezskoostravského hradu

Den Slezské pravidelně pořádá městský obvod Slezská Ostrava, program je určen především rodinám s dětmi. Kvůli covidové pandemii se Den Slezské v uplynulých dvou letech konat nemohl.

Letošní již patnáctý ročník byl proto očekáván v napětí, jak se vynucená covidová přestávka podepíše na celkové atmosféře. Akci doprovázelo slunečné počasí, uskutečnila se skvělá dětská a školní představení, spousta soutěží, připraveno bylo dobré jídlo i pořádná porce hudby. Po celý den, od devíti hodin dopoledne do večerních dvaadvaceti, přicházely na hrad tisíce návštěvníků všech věkových kategorií. Jak je již na Dni Slezské ustáleným zvykem, vstupné se žádné neplatilo.

Program na hlavním pódiu na nádvoří Slezskoostravského hradu začal již po 9. hodině. Pódium obsadily děti z mateřských a základních slezskoostravských škol. „Jedinečnou událostí, která se stala neodmyslitelnou součástí Dne Slezské, je klání kuchařských týmů ve vaření tradičního slezského jídla bigosu. Poprvé se na Dni Slezské soutěž Slezský bigos konala již v roce 2007,“ uvedl místostarosta Slezské Ostravy Roman Goryczka. Vítězem soutěže se stal tým Městské nemocnice Ostrava, druhý byl tým Gryfne frele z polských Katovic, třetí Česnek tým z Opavy a čtvrtý Gejza tým z jihomoravských Pozořic.

V celém areálu uvnitř hradu i v jeho okolí zatím probíhala spousta her a soutěží. Návštěvníci stříleli z luku i ze vzduchovek, potýkali se s virtuální realitou, čekaly na ně různé hlavolamy. V provozu byly kolotoče i pouťová autíčka, svoji techniku zde za velké pozornosti diváků předváděla Police ČR. Svůj stánek měl před hradem i městský obvod Slezská Ostrava.

Pozdní odpoledne a večer pak již patřily hudbě. Na pódiu se střídaly kapely Slza, Acoustica nebo O5 a Radeček. Finále potom opanoval Xindl X, kterého jeho fanoušci zahrnuli hlasitými ovacemi a vůbec jej v samotném závěru Dne Slezské nechtěli propustit z pódia.

Sdílejte článek