Zpět 07/12/2018

DIVADLO LOUTEK SLAVÍ 65. VÝROČÍ OD ZALOŽENÍ

zdroj:www.ostrava.cz Divadlo loutek Ostrava oslaví v pátek 14. prosince  65 let od svého založení v roce 1953. Tématem slavnostního večera bude „Divadlo loutek z odvrácené strany“. Kromě večerního programu chystá divadlo také dopolední premiéru nové inscenace, která k příležitosti narozenin vznikla. 

V 10 hodin se proto veřejnosti na alternativní scéně poprvé představí postavičky Bato a Lato ze stejnojmenné inscenace. Inscenace je výjimečná věkem diváků, pro které je určena. Účastnit se jí totiž mohou děti od půl roku do dvou let.

Divadlo loutek Ostrava. Foto: archiv MMO

„Nabídneme zcela netradiční a netypické představení dětem od půl roku do dvou let, tedy pro věkovou kategorii, na niž jsme se nikdy dříve speciálně nezaměřovali,“ láká ředitelka divadla Jarmila Hájková na originální představení pro nejmenší, které je v České republice naprosto unikátní.   

„Spíše než o inscenaci bychom měli hovořit o instalaci. Půjde o první setkání dětí s divadlem, objevování scénického prostoru, hudby, scénografie a loutek,“ upřesňují podobu projektu jeho autoři Hana a Tomáš Volkmerovi. Bato a Lato je postaveno na jedinečné divadelní atmosféře, se kterou se mohou děti seznamovat adekvátně ke svému věku. Představení rozvíjí jejich pozornost, soustředění, jemnou i hrubou motoriku a myšlení. Podporuje zvědavost, kreativitu a hravost dětí. 

 „Zveme batolata do světa barev, tvarů, melodií,  zvuků a doteků, ve kterém je dovoleno skoro vše: dívat se, divit se, poslouchat, výskat, smát se, sedět, lézt, zkoumat i ochutnávat,“ popisuje dramaturgyně Daniela Jirmanová.

 Kromě dopolední premiéry připravuje divadlo také večerní program pro zvané hosty, který začíná v 17 hodin na hlavní scéně divadla. Večer se ponese v duchu hesla „Divadlo loutek z odvrácené strany“. Na jevišti se objeví výjevy, které běžný divák nemá šanci spatřit: nevybíravý průnik do pánské i dámské herecké šatny, skandální odhalení práce jevištní techniky či veřejné přiznání uměleckého šéfa souboru k režisérským pochybením. V programu se objeví i volnočasové aktivity některých dalších profesí, které na jeviště rozhodně nepatří. V moderovaném večeru taky zazní řada písniček z repertoáru divadla.

Budovu Divadla loutek Ostrava, která byla postavena v roce 1999, čeká v příštím roce oprava. Začít má počátkem roku. Opravovat se budou střechy, okna i omítky. Oprava bude stát asi 15 milionů korun. Práce ovlivní i provoz divadla. V únoru je v plánu výměna oken, a na hlavní scéně se tak hrát nebude. Vše by mohlo být hotovo na přelomu dubna a května.

 

Sdílejte článek