Zpět 09/02/2022

Co zaujalo Ostravaka

Zvažujete kam dát dítě na střední? Nás zaujala šikovnost a aktivita studentů z gymnázia Ostrava-Hrabůvka, kteří se rozhodli školu prezentovat formou známé hry Minecraft. Více v článku z Moravskoslezského deníku  

Gymnázium přístupné veřejnosti navzdory covidu – že by rebelové? 

Studenti Gymnázia, Ostrava-Hrabůvka, svět Minecraftu a epidemiologicky bezpečná prohlídka školy – toto jsou tři pojmy, které stojí za projektem studentů gymnázia. Covidová epidemie už druhým rokem nenahrává snahám středních škol předvést na dnech otevřených dveří, čím vynikají, v čem jsou nejlepší. Když však vynikáte nejlepšími studenty, jak je tomu v případě Gymnázia, Ostrava-Hrabůvka, náhle nic není nemožné. Prohlídka školy se prostě koná – omikron neomikron.

Ano, školy se snaží předvést veřejnosti své kvality různě. „Ani naše škola neobešla tradiční prezentace, online rozhovory s paní ředitelkou, videa, články o školních aktivitách. Tohle je ale všude, tohle je prostě klasika. Na Gymnáziu, Ostrava-Hrabůvka, je však bonus. Navíc vytvořený samotnými studenty,“ popisuje nábor nových studentů Monika Sikorová, tajemnice školy.  

Adam Gacek, Vojtěch Kokeš, Kryštof Matuštík a Martin Turoň, letošní studenti oktávy, se rozhodli spojit zábavné s užitečným. Zmapovali si celou školu, vyfotili veškerá její zákoutí, změřili všechny prostory, prostudovali stavební plány a vše převedli v reálném měřítku do světa Minecraftu. Pro ně to byla precizní práce a dřina. Kluci jsou totiž detailisté, všímali si tedy i květin na oknech, obrazů a nástěnek na zdech, odpadkových košů… Iluze školy je tedy dokonalá a pro návštěvníky může začít ta správná zábava.  

Kdo by chtěl tedy navštívit gymnázium, přihlásí se do programu a pak už se může vydat na dobrodružnou výpravu. Žádné místo školy mu nezůstane utajeno, může si projít všechny učebny, kabinety, svézt se výtahem či se vydat po schodech, prozkoumat laboratoře, keramickou dílnu nebo třeba bufet. A bojí-li se vyrazit sám, schůzku si v tomto virtuálním světě může dát i se svými spolužáky, absolventy gymnázia, jak je libo. Každá místnost přitom má svůj příběh, knihu všech mouder, která zvídavým odhalí, co se v dané místnosti za běžného chodu odehrává, na co se v případě studia na gymnáziu mohou těšit. Prostě v případě našeho MInecraftu hra není jen hrou.

 A kdo do naší školy jednou vstoupí, už nechce jinam…

 Tohle vše se podařilo vytvořit studentům z vlastní iniciativy. Prostě je to bavilo a chtěli. A to je nejvíc. Takhle by mělo fungovat propojení výuky, zábavy, zájmu studentů o dění ve vlastní škole. Jsou prostě věci, které nezastaví ani omikron.

 

Sdílejte článek