Zpět 14/03/2022

Bedřiška se mění před očima a roste do krásy

Kdo z Ostravy by neznal Bedřišku? Toto místo má nezaměnitelné kouzlo nejen pro starousedlíky.

Lokalita Bedřiška v městském obvodu Mariánské Hory a Hulváky je pro její obyvatele domovem a tou nejlepší adresou, na kterou nedají dopustit. Obzvláště starousedlíci rádi vzpomínají na období kolem 50. let minulého století, kdy se sem stěhovali, zakládali rodiny, vychovávali děti… Častokrát popisují tehdejší zahrádky bez plotů, jak se setkávali se svými sousedy před místním obchodem s potravinami… Věří, že po mnoha peripetiích v předešlých letech s nuceným vystěhováním je právě tady čeká příjemné a poklidné stáří.

„Už dávno Bedřiška neplatí za část města, kterou charakterizují kriminalita, hromady odpadů, polorozpadlé domy s neplatiči nájemného. Bedřiška se v současnosti řadí k nejlépe udržovaným a klidným místům moravskoslezské metropole. Lidé spolu komunikují a vzájemně se respektují, skončily problémy s platbami nájmů a jiných služeb spojených s bydlením. Lokalita se doslova mění před očima a roste do krásy,“ říká místostarosta Vladimír Řezáč.

Jeho slova potvrzuje i paní Eva Lehotská, kterou většina lidí zná jako neúnavnou bojovnici za zachování a rozvoj Bedřišky s tím, že nedávno bylo například u komunitního centra postaveno nové dětské hřiště za finanční podpory statutárního města Ostravy a z programu Fajnový prostor. „Materiál na oplocení zajistil náš městský obvod a vše ostatní pak už zvládli dobrovolníci – obyvatelé Mariánských Hor a Hulvák. Součástí této investice byla také oprava přístupové cesty ke komunitnímu centru a dětskému hřišti. Město Ostrava chystá pro Bedřišku zcela novou infrastrukturu a zadána byla také projektová příprava na moderní komunitní centrum,“ dodává V. Řezáč.

Radní obvodu připravují další projekty na revitalizaci domů s možným využitím dostupných dotací. Objekty čeká výměna oken a zateplení, počítá se se změnou vytápění. V nejbližším období bude zahájena oprava jedné z dominant Bedřišky, a to bytového domu z roku 1900. Vedení obvodu zvažuje rovněž pořízení kompostérů či nádrží na užitkovou vodu.

Paní Eva Lehotská se záchraně lokality věnuje mnoho let. Sama zde žila a s místními stále udržuje každodenní kontakt. Při představování studie, která ukazuje, jak by lokalita měla vypadat v budoucnu mimo jiné řekla: „Jsem ráda, že současné vedení městského obvodu a města Ostravy si uvědomuje, že největším bohatstvím města jsou lidé, aktivní občané, a že jejich občanskou aktivitu dokáže podržet a ocenit. Bedřiška se může stát nejen v Ostravě ale i v celé České republice pozitivním příkladem občanské iniciativy a sounáležitosti s místem, v němž komunita žije.“

Sdílejte článek