Zpět 23/11/2021

Adventní čas v Ostravě slavíme nejen v historickém centru města

Nejinak tomu bude v Ostravě. Za posledních deset let se toho mnoho změnilo a také vánoční výzdoba v centru města získala na atraktivitě i poetičnosti. Vzpomenete si ještě na několik stánků na Masarykově náměstí, plátěné přístřešky na ulici Zámecké a kulturní program v podobě indiánských písní? 

Dokonce i o vánočním stromu jsme si mohli nechat jen zdát. Naštěstí je tato doba definitivně za námi a historická část Moravské Ostravy a Přívozu má rok od roku svátečnější a kouzelnější atmosféru. 

Zásadní změna přišla v roce 2011. O rok dříve se vedení centrálního obvodu ujalo hnutí Ostravak a jeho ambicí bylo vytvořit Ostravské vánoční trhy tak, aby dokázaly přilákat návštěvníky stejně jako Olomouc či Praha. „Hledali jsme atraktivní nabídku sortimentu do stánků, zaměřili se na kvalitu kulturního programu a samozřejmě na výzdobu ulic,“ řekla Petra Bernfeldová (Ostravak), tehdejší starostka. Stánky se objevily nejen na Masarykově náměstí, ale také na Kuřím rynku. Od roku 2016 přibyly na Solné ulici a o dva roky později na pozemku po bývalé květinové síni. Ulice vedoucí k Masarykovu náměstí doplnily stovky světýlek a vánočních ozdob, rozzářily se kašny, na pěší zóně krásní andělé, stromy v Husově sadu a velkou vánoční atrakcí se bezesporu stal originální ledový strom, který zdobí Jiráskovo náměstí. Za velký úspěch považuje P. Bernfeldová to, že v roce 2016 mohla radnice po dohodě s majiteli umístit osvětlení na většinu domů lemujících Masarykovo náměstí. „Velkou radost, a nejen já, mám z vánočního ruského kola. Pohled na vánoční náměstí z výšky patří nesporně k velkým atrakcím vánočních trhů.“

Letošní organizaci Ostravských Vánoc má na starosti městská společnost Černá louka, s.r.o. , a to na základě domluvy mezi městem a městským obvodem Moravská Ostrava a Přívoz. I díky tomu se v letošním roce dočkáme několika novinek. Například vánoční kluziště se rozšíří a přesune na náměstí dr. E. Beneše. Těšit se můžeme na komentované prohlídky vánoční Ostravou. 

SOUTĚŽ

Ostravské Vánoce máme hodně rádi. Jsou časem veskrze imaginárním a zároveň velkou oslavou života. Přijměte naše pozvání a určitě se zastavte. A užijte si adventní čas podle svých představ a hlavně s těmi, které máte rádi.

Nevíme, jestli nebude akce omezena nějakými vládními nařízeními, přesto vyhlašujeme soutěž. Poběží celý prosinec na našem facebookovém profilu https://www.facebook.com/ostravakhnutiobcanu 

Vkládejte fotky z letošní vánoční Ostravy do komentáře pod soutěžní příspěvek, který zveřejníme 28. 11. 2021.

Tři fotky s největším počtem lajků získají odměnu.

 

Zadavatel: Ostravak

Zpracovatel: Ostravak

 

Sdílejte článek