Zpět 10/12/2015

Lídr kandidátky hnutí Starostové a nezávislí a hnutí Ostravak

V úterý 8. prosince byli v Praze představeni lídři kandidátek hnutí STAN a jeho partnerů pro krajské volby v roce 2016. Lídrem kandidátky pro Moravskoslezský kraj je vysokoškolský pedagog a výzkumný pracovník Petr Jančík.

Doc. Ing. Petr Jančík, Ph.D., (nar. 1960) v současnosti vede Katedru ochrany životního prostředí v průmyslu na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava, s níž spojil téměř celý profesní život. Je také absolventem této univerzity. Po magisterském studiu oboru strojní zařízení dolů a hutí získal doktorát v oblasti ochrany životního prostředí v průmyslu a následně titul docenta v oblasti řízení strojů a procesů.

Je ženatý, má čtyři děti – dvě dospělé dcery z prvního manželství a dvě dcery vychovává se současnou manželkou, s níž se také těší na brzký příchod prvního syna.

Má rád pohyb v třírozměrném prostoru. Jeho celoživotní zálibou je létání – od větroně přes jednomotorová letadla, paragliding a motorový paragliding. „Moje velké hobby je meteorologie. Učím ji dopravní piloty a studenty různých oborů na univerzitě. Miluji ale i potápění a lyžování. Rád jezdím také na koni, na kole a na kolečkových bruslích,“ říká o sobě Petr Jančík s tím, že s rodinou teď provozuje jen ty bezpečnější sporty, jako jsou plavání, lyže nebo kolečkové brusle. Velice rád čte a díky manželce, která je profesí knihovnice, má na nočním stolku stále jen ty nejlepší knihy.

A proč vlastně kandiduje na hejtmana? Náš kraj je specifický těžkým průmyslem a čeká ho restrukturalizace. Mám rád tento kraj, jsem do něj vrostlý a mám rád dynamiku. Domnívám se, že mu rozumím a že rozumím procesům, které zde probíhají a které ho čekají. A protože jsem za posledních pět let porozuměl i politice, v životě jsem potřebné zkušenosti a mám ještě i dost sil, usoudil jsem, že je pravá chvíle využít možnosti nabídnout lidem v kraji své služby,“ vysvětluje své rozhodnutí a pokračuje: „Vyrůstal jsem mezi horníky a montéry, takže jim rozumím a rozumím i jejich problémům. A když jsem dostal od STAN nabídku, po vzájemném počátečním oťukávání jsem zjistil, že oproti jiným politickým stranám či hnutím má blízko k mým názorům.“ Mezi Jančíkovy programové priority přitom patří zlepšení kvality ovzduší, restrukturalizace průmyslu, otevření se zahraniční spolupráci, a to i na východ, a přilákání mladých a aktivních lidí do Moravskoslezského kraje.

Sdílejte článek