V ostravské MHD budou od 1. července jezdit dvoupatrové autobusy

02.12.2019 DOMŮ

zdroj: zpráva ČTK

Ostrava se příští rok 1. července stane prvním městem v České republice, kde budou v městské hromadné dopravě jezdit dvoupatrové autobusy doubledeckery. Dvě vozidla s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG) dodá Dopravnímu podniku Ostrava (DPO) společnost Scania, která vyhrála výběrové řízení. 

Podnik za ně zaplatí dohromady 28,6 milionu korun. Novinářům to dnes řekl generální ředitel a předseda představenstva DPO Daniel Morys. Smlouvu o dodání autobusů podepsali zástupci DPO a Scanie dnes.

    Doubledeckery budou jezdit na nové lince 88 mezi Dolní oblastí Vítkovic a zoologickou zahradou, přesnou trasu ještě podnik dolaďuje. Budou na této lince jezdit ve dvacetiminutovém intervalu o všech víkendech a státních svátcích, a to nejen českých, ale i polských, protože Ostrava je častým cílem turistů z blízkého Polska. Na lince bude platit běžný tarif ostravské MHD.

    "Tento doubledecker bude mít kapacitu 64 míst k sezení, celkově 75 míst. Střecha bude prosklená," řekl Morys. Autobusy budou klimatizované, budou mít připojení na wi-fi, nabíjecí porty USB, kamerový systém. "Unikátní jsou tím, že budou na pohon CNG, tím pádem doplní náš ekologický vozový park. Chceme, aby do konce roku 2020 nejezdil v Ostravě žádný dieselový autobus," řekl Morys.

    Manažer společnosti Scania Lukáš Martinů řekl, že pro firmu je zajímavá už samotná koncepce autobusu. "Je to ojedinělý produkt, který jsme ještě v České republice nedodávali," řekl Martinů. Vývoj vozidla přitom nebyl jednoduchý, protože díky pohonu na plyn má oproti běžným autobusům úplně jiný celý hnací řetězec. Řešení pro Ostravu nakonec vyšlo ze čtyř autobusů, které už Scania dodala do Paříže.

    "Podvozek Scania se vyrábí ve Švédsku a pak se dál transportuje do výrobního závodu ve Španělsku," řekl Martinů. Autobus bude mít devítilitrový motor o výkonu 320 koní. "Je to autobus, který má dvoje dvoukřídlé dveře. Dole je prostor pro dva kočárky nebo invalidní vozík. Délka autobusu je 12,3 metru, výška čtyři metry a šířka 2,55 metru," řekl Martinů.

    Morys řekl, že před uvedením doubledeckerů do provozu se jejich řidiči budou muset zaškolit. Kromě speciální linky 88 chce podnik doubledeckery nasazovat podle potřeby i na jiných linkách nebo třeba při výlukách.

 
Ostravak na facebooku Ostravak na twitteru Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Novinky e-mailem