Rekonstrukce křižovatky Českobratrská a Sokolská třída začíná

04.06.2019 DOMŮ

Úpravou plochy před budovou Policie České republiky začne v úterý 4. června rekonstrukce křižovatky ulic Českobratrská a Sokolská třída v centru Ostravy.

 

 

Oprava křižovatky začíná sice již 4. června, k omezení dopravy dojde až v červenci. Objízdné trasy budou rozděleny do několika samostatných etap s úpravami dopravního značení, vyznačením objížděk a úpravou režimu svícení semaforů. Hotovo bude letos v září. Zhotovitelem je vítěz veřejné zakázky společnost Strabag a cena za objednané práce činí 21,4 milionu korun s DPH. Realizátor začne podle harmonogramu v červnu úpravou plochy před budovou Policie ČR, kde postaví parkoviště s 12 místy. V chodnících bude hloubit rýhy pro inženýrské sítě. 

Zahajuje se modernizace důležité křižovatky v centru města. Termín uzavírek byl posunut až na prázdninové měsíce, kdy je provoz ve městě přeci jen mírnější než v jiných měsících roku a tak budou řidiči a cestující zatížení co nejméně. Opravovaný úsek zůstane průjezdný pro hromadnou dopravu, jen trolejbusy budou nahrazeny autobusy a po dobu uzavírky budou zrušeny v obou směrech zastávky na Mostu pionýrů. Přesnou informaci o změnách v hromadné i individuální dopravě zveřejní město v polovině června.  

Na přelomu června a července, konkrétně o půlnoci z neděle 30. června na pondělí 1. července, začne uzavírka komunikací pro individuální dopravu. Ulice Českobratrská bude uzavřena od křižovatky s ulicí Přívozskou, včetně příjezdu z estakády od Slezské Ostravy. Sokolská třída bude uzavřena ve směru z Mostu Miloše Sýkory od ulice Matiční a ve směru z Ostravy - Přívozu od okružní křižovatky s ulicí 30. dubna.  

V prázdninových měsících bude probíhat také výměna trolejového vedení a úprava světelné signalizace. Rekonstrukce semaforů zahrnuje technickou i softwarovou úpravu stávajícího řadiče, výměnu stožárů a dalších technologických komponentů. Přemístěny budou kamery městského dopravního kamerového systému tak, aby při pohledu na vjezd do křižovatky zabíraly současně kromě vozidel i stav semaforů.  Drobné úpravy se dotknou také veřejného osvětlení v křižovatce. 

 Dokončovací práce jsou podle harmonogramu naplánovány na září. Po jejich ukončení bude mít vozovka křižovatky nový živičný povrch v žulovém dvouřádku s kamennými obrubami. Jejich provedení naváže na předchozí rekonstrukci ulice Českobratrské z roku 2017 směrem k ulici Nádražní a také na probíhající rekonstrukci estakády ve směru na Most Pionýrů.

Zrekonstruované stávající chodníky budou mít povrch ze zámkové dlažby. Území zpestří nově vysazená zeleň. K záhonům a dělícím ostrůvkům pro chodce přibudou rostlinky tavolníku, nízkého keře s malými žlutozelenými listy.

K rozsáhlé opravě Českobratrské ulice došlo již v roce 2017. Práce probíhaly od května do listopadu, kdy byla ulice s měsíčním předstihem otevřena pro veškerou dopravu.  Frekventovaná dopravní tepna v centru města podstoupila potřebnou rekonstrukci v úseku mezi ulicemi Sokolskou třídou a Nádražní ulicí. Týkala se výměny inženýrských sítí a položení nového povrchu vozovky.  Do první vrstvy asfaltobetonu umístili dělníci indukční smyčky a kabeláž, které detekují dopravu v křižovatce a umožňují ji řídit prostřednictvím světelné signalizace. Podél vozovky se nově objevily záhony se zelení. Ozeleněny jsou také dělící ostrůvky u přechodů pro chodce. Cena této části rekonstrukce Českobratrské ulice činila 33,48 milionu korun včetně DPH.

 

 
Ostravak na facebooku Ostravak na twitteru Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Novinky e-mailem