Návrhy na koncertní halu ostatních studií

09.07.2019 DOMŮ

zdroj:www.ostrava.cz

V architektonické soutěži na novou koncertní halu v Ostravě zvítězilo studio architekta Stevena Holla, který originálně propojil koncertní sál s předprostorem domu kultury a přináší řešení šetrné k životnímu prostředí s nízkými provozními náklady. Nyní zveřejňujeme návrhy studií, které se umístily na druhém až čtvrtém místě.

 

Vítězný návrh oslovil porotu tím, že dokázal propojit plochu za Domem kultury města Ostravy, v níž bude koncertní sál, s předprostorem v ulici 28. října. Přináší nejen originální architekturu, ale také velmi zajímavé, byť náročné technické řešení, které je šetrné k životnímu prostředí, má dlouhodobou udržitelnost a nabízí nízké provozní náklady.

V pořadí druhý skončil návrh studia Henning Larsen Architects z Dánska. Třetí místo porotci přisoudili návrhu Architecture Studio z Paříže a na čtvrtém místě se umístilo Konior Studio z Polska.

Pořadí čtyř finalistů architektonické soutěže na ostravskou koncertní halu:

 1. Steven Holl Architects + Architecture Acts, USA

2. Henning Larsen, Dánsko       

3. Architecture Studio, Francie 

4. Konior Studio, Polsko              

Původně město Ostrava vyzvalo k přímé účasti v soutěži tři architektonické kanceláře se zkušenostmi s projektováním koncertních síní Steven Holl Architects + Architecture Acts; Konior Studio a Henning Larsen Architects. V říjnu 2018 k nim přibyli tři další – Architecture Studio z Paříže, Nieto Sobejano Arquitectos z Berlína a Van Dongen – Koschuch Architects and Planners z Amsterdamu, kteří byli vybráni na základě doporučení soutěžní poroty z 31 zájemců o účast v soutěži na základě svých referencí a portfolií. Výsledný maximální počet účastníků v dvoukolové soutěži tak byl omezen na šest. Do druhého kola architektonické soutěže postoupily čtyři návrhy, přičemž v druhém kole porotci určili pořadí. Ze sedmi porotců návrh studia Steven Holl Architects + Architecture Acts dalo na první místo šest porotců, jeden mu přisoudil druhé místo.

Město Ostrava vystaví v září šest nejlepších soutěžních návrhů, aby se s nimi mohla seznámit veřejnost. 

Hodnocení porotců této architektonické soutěže si můžete vyslechnout na tomto videu: https://youtu.be/36GjlR5E9zA

Pro zajímavost přinášíme návrhy koncertní haly z minulosti, které se nikdy nerealizovaly. První návrh je z roku 1949, druhý návrh vznikl v roce 1969. Tyto návrhy počítaly s tím, že koncertní hala bude stát v místě Domu kultury města Ostravy nebo v jeho těsném sousedství. Oba návrhy dokumentují, jak dlouhá byla cesta k nové koncertní hale v Ostravě.  

 


Ostravak na facebooku Ostravak na twitteru Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Novinky e-mailem