Národní divadlo moravskoslezské uvedlo své první představení před 100 lety

13.08.2019 DOMŮ

Prvním představením Národního divadla moravskoslezského se 12. srpna 1919 stala Smetanova opera Prodaná nevěsta. Nadšení diváci ji zhlédli v Městském divadle, dnes Divadle Antonína Dvořáka.  

 

Prodanou nevěstu dirigoval 12. srpna 1919 Emanuel Bastl a režíroval ji Karel Kügler, který zároveň vystoupil v roli Jeníka. Mařenku ztvárnila Linda Šmídová, Kecala Rudolf Lanhaus. Ovšem uvedení opery neproběhlo zcela hladce. Někteří pěvci si vše na poslední chvíli rozmysleli a odmítli přijít do nového působiště. „Před samým zahájením sezony uprchl nám Kecal, pan Šťastný, zapřísahaje nás, že v Ostravě si nezvykne. Nový shon a nové cesty do Prahy. Šťastný lov za Šťastného. V Praze se mi podařilo získati Lanhause. Tu už nebylo obav o Prodanou,“ vzpomínal první ředitel divadla Václav Jiříkovský.

Ředitel Jiří Nekvasil připomíná zásluhy prvního ředitele NDM Václava Jiřikovského a jeho týmu: „Měl těžkou úlohu. Ačkoliv v Ostravě působil jen do roku 1923, vybudoval a vedl zde činoherní soubor, přivedl prvního šéfa baletu, italského tanečníka a choreografa Achilleho Viscusiho, šéfa opery  a operety Emanuela Bastla a další špičkové umělce té doby. Emanuel  Bastl v Ostravě uvedl hned v první sezóně nejen českou operní klasiku, ale také světová díla nebo v té době ještě stále málo hranou novinku – operu Její pastorkyňa Leoše Janáčka. Pěvec a první Jeník v Prodané nevěstě Karel Kügler pak v našem divadle zůstal až do okupace a působil v Ostravě i jako režisér, překladatel libret a hudební pedagog.“

A proč divadlo sáhlo zrovna po Prodané nevěstě? „Na Prodanou nevěstu Bedřicha Smetany padla v roce 1919 logická volba. Je to jedna z nejkrásnějších komických oper vůbec a stala se naší jasnou národní operou, ačkoli sám Smetana si představoval spíše Libuši. Od roku 1919 se diváci v Ostravě dočkali 14 nastudování Prodané nevěsty a celkem viděli 969 repríz, což je nejvíce představení jednoho díla v historii NDM. Poslední derniéru jsme uvedli letos 2. června - po 22 letech od premiéry skončila inscenace režiséra Ilji Racka. I v této inscenaci se vystřídaly generace pěvců: matku Mařenky – Ludmilu – hrála v červnu 2019 Eva Dřízgová-Jirušová, která v téže inscenaci začínala jako představitelka Mařenky,“ připomenul ředitel NDM Jiří Nekvasil s tím, že nové nastudování v jeho režii uvidí diváci NDM před rokem kulatých výročí skladatelova narození i úmrtí – v roce 2023.

Za sto let existence nabídlo Národní divadlo moravskoslezské divákům celkem 679 operních premiér, činoherních bylo 1305, baletních 182 a soubor operety/muzikálu NDM nastudoval celkem 580 děl. V první sezóně 1919-1920 to bylo úctyhodných 89 premiér – 54 činoherních, 12 operetních, opera nastudovala 18 inscenací a balet pět. Zvláštností první sezóny bylo, že jedno představení se hrálo dvakrát až třikrát a poté umělci nastudovali další. Z tohoto pohledu se dá pochopit 89 premiér za rok, ale pro herce a pěvce to znamenalo pořádný zápřah.

Historie českého divadla v Ostravě

České divadlo se v Ostravě hrálo od roku 1894 v Národním domě (dnes komplex Divadla Jiřího Myrona), ale prostory příliš nevyhovovaly, protože Národní dům sloužil i jiným kulturním a společenským účelům. Nespokojenost s poměry českého divadla v Ostravě je patrná v roce 1917, už před vznikem Československa, kdy 13. října 1918 byl ustaven Spolek Národní divadlo moravskoslezské (tehdy Spolek NDMS), a sice ,,za účelem zbudovati buď v Moravské Ostravě, nebo v Polské Ostravě důstojnou budovu pro české divadlo a udržovati ji vždycky ve stavu přiměřeném tomuto vznešenému účelu.“ Se vznikem samostatného státu Češi zpočátku neuvažovali o převzetí německého Městského divadla (dnes Divadlo Antonína Dvořáka) a chtěli si postavit vlastní. V pátek 12. srpna 1919 ovšem slavnostním uvedením Prodané nevěsty zahájili českou éru v budově, která do té doby sloužila divadlu německému.

Za druhé světové války se NDMS přejmenovalo na České divadlo moravskoostravské, ale záhy bylo nuceno budovu Městského divadla opustit a přenechat divadlu německému. Přestěhovalo se do Národního domu (Divadlo Jiřího Myrona). Původní Městské divadlo se v roce 1945 přejmenovalo na Zemské divadlo a v roce 1949 na Divadlo Zdeňka Nejedlého. Poslední změna názvu přišla v roce 1990 a od té doby se jmenuje Divadlo Antonína Dvořáka. 

Národní dům byl v roce 1941 přejmenován na České divadlo moravskoostravské, po válce vznikl název Lidové divadlo a od roku 1954 je Divadlem Jiřího Myrona.

 

 
Ostravak na facebooku Ostravak na twitteru Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Novinky e-mailem