Zvýšení dotací do rozpočtů městských obvodů

11.05.2018 Statutární město Ostrava > aktuálně

Město Ostrava opět zvýšilo dotace, které plynou do rozpočtů obvodů. Ty dostávají pro své potřeby přibližně pětinu rozpočtu statutárního města, což je dvojnásobný objem oproti roku 2013.  Podrobnosti přiblížila náměstkyně primátora Iveta Vozňáková.   

 

Současné vedení města upravilo přidělování neúčelových dotací městským obvodům ve statutu, který začne platit od příštího roku. Jedná se o 13 procent z příjmů statutárního města. Ale již v tomto roce podle tohoto systému přiděluje finance městským obvodům.   

„Tímto krokem jsme vyšli vstříc obvodům, které nyní dostávají dvojnásobný objem účelových dotací, než tomu bylo v minulém volebním období. Mají tak větší samostatnost při rozhodování o financích a také jistotu i do budoucna. Na náročnější akce si mohou spořit, protože vědí, jakou částku každý rok dostanou. Také jsme chtěli, aby přidělování financí mělo jasně daná pravidla a nezáleželo to například na politické příslušnosti nebo kontaktech starostů obvodů,“ uvedla náměstkyně primátora Iveta Vozňáková. Město má příjmy necelých 10 miliard korun, takže obvody měly letos dostat 13 procent z této částky, což je 1,3 miliardy. Přesto obdržely o něco vyšší částku, konkrétně 1,5 miliardy korun.   

Kromě toho obvody dostávají z rozpočtu města účelové investiční a neinvestiční dotace na konkrétní projekty jako jsou sportovní hřiště, hasičské stanice, zateplení, úpravy veřejných prostranství. Loni tato částka činila 270 milionů korun, letos bude podobná. Další část financí plyne do obecních rozpočtů z výnosů z hazardu. Mimo tyto částky město financuje na územích jednotlivých obvodů kulturu, školství nebo činnost příspěvkových organizací. Kromě toho mají obvody příjmy nezávislé na městu, například z daně z nemovitosti nebo z poplatků ze psů.

 
Ostravak na facebooku Ostravak na twitteru Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Novinky e-mailem