Reakce na informace v Moravskoslezském deníku k hlasování zastupitelstva města o dotacích pro Baník Ostrava

Statutární město Ostrava > aktuálně

Komentář šéfredaktora Moravskoslezského deníku Tomáše Šiřiny, který ve svém sloupku bez udání komplexních informací účelově označil označil zástupce našeho hnutí v zastupitelstva města Ostravy jako odpůrce fotbalu, vyprovokoval našeho kolegu Jana Bechera k reakci, kterou také panu Šiřinovi zaslal. Jelikož netušíme, zda-li se tato reakce dostane do novin a v jaké podobě, můžete si tento komentář přečíst na našich stránkách.

Vážený pane Šiřino,


vím, že rubrika Týden očima… nepatří mezi stěžejní ve vašem listě, ale je umístěna na titulní straně a jistě se mnou budete souhlasit, že novinář by si neměl nikdy dovolit povrchní a zjednodušující soudy.

V rubrice Týden očima Tomáše Šiřiny Zprávy, které nezapadly ze soboty 18. 2. byla zopakována zpráva o tom, že ostravské zastupitelstvo odhlasovalo dotaci 11 mil. Kč pro fotbalový klub Baník, a že proti udělení dotace byli pouze zastupitelé za hnutí OSTRAVAK. K této zprávě jste připojil svůj komentář, že to bylo právě naše hnutí, které propagovalo na billboardech svůj vztah k Baníku. 

Pokusím se vám vysvětlit, proč jsem nemohl hlasovat pro odeslání 11 mil. korun z městského rozpočtu pro Baník, ikdyž si myslím, že fotbalový klub takového významu a s tak dlouhou historií si zaslouží, aby ho město nenechalo zmizet v propadlišti dějin. A když řekneme město, musíme si představit všechny jeho obyvatele, i ty, kteří fotbalu nefandí.

Nejprve o pozadí a průběhu hlasování

Celé to hlasování o poskytnutí dotace Baníku se mi nelíbilo a ještě dnes uvažuji, zda tímto hlasováním ostravského zastupitelstva nebyl porušen zákon. Materiál týkající se dotace Baníku byl nám zastupitelům položen na stůl až v den zasedání. Přitom zákon jasně hovoří, že všechny záležitosti projednávané v zastupitelstvu obce musí být zveřejněny na úřední desce sedm dnů před konáním zasedání. To není jenom nějaká formalita, to je velmi důležitý zákon, který nám zastupitelům umožňuje seznámit se s materiály, o kterých se bude hlasovat. A co je ještě důležitější, oněch sedm dnů má také (a hlavně!) veřejnost právo a možnost se s těmito materiály seznámit. Pokud nám ostravským zastupitelům bylo toto právo již po několikáté upřeno, je to možná věc, která nemusí nikoho trápit, ale toto právo bylo opět upřeno vám – tedy veřejnosti, občanům a novinářům!


Existují  možné výjimky z tohoto pravidla, to jsou tzv. horké materiály, které mohou být dodány zastupitelům až na zasedání. Věci, které nesnesou odkladu a jejichž neschválení by mohlo způsobit nějaké velké škody. Stejně tak existuje možnost, svolat mimořádné zasedání zastupitelstva. Proč jsou zasedání zastupitelstva SMO pro letošní rok naplánována v intervalu co dva měsíce, když je tolik důležitých věcí k projednání? Dovoluji si upozornit, že zastupitelé pobírají plat každý měsíc…


A ještě o jedné, zdánlivě formální, záležitosti ohledně hlasování o dotaci pro Baník v ostravském zastupitelstvu. Tato dotace byla obsažena v materiálu č. 90, kterým se schvalovaly dotace v oblasti sportu pro několik sportovních organizací (hokej, basketbal ad.). Zastupitelé tak měli možnost hlasovat buď udělit dotaci všem, nebo nikomu. Když jsem žádal o rozdělení tohoto hlasování alespoň do dvou bodů, téměř mi to nebylo umožněno a až na nátlak jiných zastupitelů byla tato samozřejmost s nelibostí umožněna. Zkrátka, velká koalice ČSSD a ODS si na obyčejnou lidskou slušnost nepotrpí, hlavně že mají v rukou moc, kterou tak rádi dávají pocítit… Zdá se vám to jako maličkost? Představte si, že součástí jednoho bodu k hlasování je udělení dvanácti dotací pro různé organizace a vy nesouhlasíte s jednou. Znamená to, že máte hlasovat proti zbývajícím jedenácti?

K samotné záležitosti Baníku

V návrhu ke schválení na středečním zastupitelstvu bylo udělení 11 mil. Kč pro FC Baník Ostrava, a.s. Podle úvodního slova náměstka Štěpánka (ODS) a primátora Kajnara (ČSSD) byl v té době již údajně Baník koupen novými majiteli. Dva pánové, které neznám, a kteří ani v době hlasování nebyli uvedeni v obchodním rejstříku jako držitelé akcií Baníku, nebo jako členové představenstva, či jako členové dozorčí rady prý – dle vyjádření primátora – se přišli v pondělí představit na magistrát a požádat o dotaci 11 mil. Kč s tím, že mají plány na to, jak zachránit akciovou společnost FC Baník Ostrava, která v té době už nevlastnila ani stadion na Bazalech, a u které věřitelé uplatňovali více než 100 mil. Kč v pohledávkách! Na základě takových informací a bez jakékoliv možnosti prověření faktů a přípravy jsem měl hlasovat pro vydání 11 mil. Kč z městského rozpočtu?!


Vážený pane Šiřino,

já jsem jako zastupitel složil slib, který mě zavazuje k hlasování podle nejlepšího vědomí a svědomí. Vy byste možná hlasoval pouze na základě nějakých ústních (nijak ověřitelných) informací. Vy byste možná hlasoval „srdcem baníkovského fanouška“ nehledě na to kam a komu byste poslal 11 milionů korun. Vy byste možná hlasoval podle stranických instrukcí a bez vlastního názoru. Vy byste možná hlasoval podle nálady mezi fanoušky. To já však nemohu a nestal jsem se zastupitelem, abych hlasoval podle dojmů nebo nepodložených informací. A věřím tomu, že ani většina fanoušků Baníku, která má trochu zdravého rozumu by nemohla hlasovat ihned a na místě. Určitě by, stejně jako já, chtěli nejprve záruky, že se peníze neposílají panu Peterovi nebo do společnosti se stomilionovým dluhem před možným krachem.


Jestli Baník Ostrava, a.s. zkrachuje a zůstanou po něm jen obrovské dluhy a bude se řešit, kde skončily peníze z městského rozpočtu, založím si rubriku Zprávy, které nezapadly a připomenu vám váš vlastní komentář.

S pozdravem,
Jan Becher, člen zastupitelstva SMO za hnutí Ostravak
Ostravak na facebooku Ostravak na twitteru Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Novinky e-mailem