Politici se přeli o pokutu za budovu, která nestojí

11.03.2019 Statutární město Ostrava > aktuálně

zdroj: Mladá fronta Dnes 

Společnost CTP Invest si může oddechnout. Místo třímilionové pokuty za nedodržení smlouvy podepsané při koupi městských pozemků zaplatí zatím Ostravě jen milion korun. A získá dalších pět let času na dokončení kancelářské budovy, která už měla stát na náměstí Republiky vedle sídla firmy Tieto.S podpisem dodatku ke kupní smlouvě souhlasila včera většina zastupitelů města. Ale ne všichni. Především byl proti Lukáš Semerák z opozičního hnutí, který má zkušenosti jako podnikatel s nemovitostmi i bývalý radní města.

Vadilo mu, že se město hodlá vzdát tří milionů, zvlášť když firma získala pozemky levně. V roce 2012 zaplatila městu za více než 5 300 metrů čtverečních 11,2 milionu. Od té doby se ale ceny zvedly nejméně o 30 procent," upozornil. "A proč až teď řešíme otázku pokuty, když podle smlouvy měla být stavba hotová loni v květnu? Na účtu města už dávno měly být tři miliony," dodal Semerák s tím, že město by mělo chtít celou sumu, a teprve pak s investorem vyjednávat o dalších podmínkách odkladu termínu, případně o navrácení pozemků.

Primátor města Macura mu oponoval. Řekl, že smyslem pokut není plnit městskou kasu, ale docílit toho, aby investoři plnili své sliby. A vstřícnost vůči CTP Invest se podle něj městu vyplatí.

"Jde o prověřeného investora, který v Ostravě vybudoval například průmyslovou zónu v Hrabové a věžák pro firmu Tieto. Další kancelářskou budovu postaví hned vedle něj. Stavbu zdržel proto, že kanceláří bylo v Ostravě dost a nebyla tak velká poptávka," líčil Macura.

Podotkl, že o znění dodatku s pětiletým odkladem termínu dokončení stavby jednal se zástupci firmy několik měsíců a věří, že výsledek je výhodný i pro město. "Milion dostaneme hned při podpisu dodatku. Pokud firma nepodá do 1. září žádost o územní rozhodnutí, dostaneme už na podzim další dva miliony. A pokud nedodrží ani nový termín dokončení stavby, zaplatí dalších pět milionů, takže v krajním případě získáme na pokutách celkem osm milionů korun. A navíc jsou součástí dodatku další klauzule, které chrání majetek města," argumentoval. Koalici přesvědčil.

 
Ostravak na facebooku Ostravak na twitteru Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Novinky e-mailem