Nadlimitní čistění krajských a státních cest

11.05.2018 Statutární město Ostrava > aktuálně

Radní města rozhodli o nadlimitním čištění krajských a státních cest. Zajišťovat ho budou Ostravské komunikace, které rovněž čistí městské silnice. O refundaci nákladů město požádá kraj a stát. 

 

Ostrava se pustila na svém území do nevídaného nadlimitního čistění silnic. Tak často a důsledně se nečistí komunikace v žádném jiném městě České republiky. Město od 1. května čistí všechny silnice, tedy i ty, jejichž vlastníkem není a jejichž čistění dosud vázlo anebo se nekonalo tak často, jak je potřeba.   

„Velkou část prachu, kterou neuklidíme, vydýcháme. Proto jsme se rozhodli čistit a sbírat prach také na krajských a státních silnicích a to daleko častěji, než je jinde zvykem,“ uvedl radní pro dopravu Lukáš Semerák.

Silnice budou Ostravské komunikace čistit dvakrát, čtyřikrát anebo šestkrát měsíčně. Tuto četnost stanovilo město podle prachových map a nejzatíženější komunikace se budou čistit nejčastěji.

V loňském roce se a městských komunikacích během čištění podařilo sesbírat na čtyři tisíce tun smetků, které však z pětiny obsahovaly jemný prach, který se bez úklidu víří a dostává zpět do ovzduší. Podle studií se původní prachová vrstva znovu usadí u silnic po deseti dnech od vyčištění, proto města zvýšilo dramaticky četnost úklidu komunikací.

Na nadlimitní čištění komunikací ve vlastnictví města je vyčleněno 7,3 milionu korun, státní a krajské komunikace vyjdou na 14,3 miliony korun.

V Ostravě je zhruba 700 kilometrů komunikací, z toho stát spravuje 66 kilometrů, kraj 154 kilometrů, město 147 kilometrů a obvody 330 kilometrů silnic převážně třetí třídy. Čištění posledně jmenovaných zajišťují jednotlivé městské obvody.

 

 

 
Ostravak na facebooku Ostravak na twitteru Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Novinky e-mailem