Fajna dílna připravuje další provozy

18.12.2017 Statutární město Ostrava > aktuálně

Více než dvě desítky aktivních členů a asi devět stovek stálých příznivců na sociálních sítích má již Fajna dílna, první veřejná dílna nebo také řemeslný inkubátor v Ostravě, který vznikl z iniciativy města. Při pátečním setkání s primátorem Tomášem Macurou a náměstkyněmi primátora Ivetou Vozňákovou a Kateřinou Šebestovou v areálu Dolu Hlubina o tom informoval ředitel zařízení Gabriel Duda.

 

Fajna dílna byla otevřena letos 8. srpna. „Pro město jde o důležitý projekt, kterým chceme napomoci zvýšení řemeslné zručnosti široké veřejnosti, rozjezdu podnikání nových živnostníků a snad i naplnění hesla, že ‚řemeslo má zlaté dno‘,“ uvedl primátor Tomáš Macura. Jak vysvětlil, ve městě i v regionu je mnoho technicky a manuálně zdatných lidí, kteří se kvůli ztrátě zaměstnání nebo z osobních důvodů zamýšlejí nad tím, co budou dělat dál. Současně je tady méně samostatných podnikatelů než v jiných regionech ČR. „Naším záměrem je, aby Fajna dílna v tomto směru zafungovala jako jakýsi katalyzátor,“ vysvětlil primátor.

Zatím Fajna dílna nabízí v současné době tři plně vybavené provozy – keramický, 3D tisku a arduina, který se těší největším zájmem, a šicí, v němž se pracuje s textilem, kůží a papírem. „Finišuje už ale také příprava na otevření zámečnické a truhlářské dílny, tedy provozů kovovýroby a dřevovýroby, které bychom chtěli uvést do zkušebního provozu už v lednu příštího roku. Právě o tato pracoviště je největší zájem, takže lze očekávat, že po jejich zprovoznění počet členů Fajne dílny výrazně naroste,“ prozradil plány na nejbližší budoucnost Gabriel Duda.

Podmínkou práce v dílnách je přihláška, podpis členské smlouvy, která upravuje právní vztahy mezi provozovatelem a členem Fajné dílny, a úhrada členského příspěvku. Podrobnosti lze najít na webu http://fajnadilna.cz/.

Jak upozornila předsedkyně provozovatele Fajné dílny, zapsaného spolku Řemeslný inkubátor Iveta Vozňáková, Fajna dílna by měla přispět také k posilování manuální šikovnosti nejmladší generace. „Ze školních osnov se bohužel vytratily předměty, které podporovaly řemeslnou zručnost. Jsem přesvědčena, že právě v přátelském prostředí Fajne dílny budou děti moci trávit společný čas s rodiči a prarodiči a budou se od nich učit řemeslné zručnosti, kterou jsme byli vždy pověstní,“ vysvětlila Vozňáková.

 
Ostravak na facebooku Ostravak na twitteru Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Novinky e-mailem