Dny NATO ve znamení 100 let republiky

04.04.2018 Statutární město Ostrava > aktuálně

Dny NATO a Dny Vzdušných sil AČR se uskuteční v září na mošnovském letišti a ponesou se ve znamení oslav sta let od vzniku Československa. Výročí bude přizpůsoben program a návštěvníky potěší ukázky historické techniky - letadel a tanků. Letošního ročníku se zúčastní dvacet zemí.

 

„Letošní rok je pro nás všechny jednou velkou událostí, protože si naše republika připomíná nejenom 100. výročí své samostatnosti, ale i mnoho dalších významných historických výročí. Bude určitě skvělé vidět vedle nejmodernější letecké techniky i stroje, s nimiž byli naši dědové a pradědové odhodláni hájit svou samostatnost a svobodu, tedy hodnoty, které ani v dnešních dnech nemůžeme a nesmíme považovat za samozřejmé. Město Ostrava je dlouhodobě TOP partnerem akce. A to jak po stránce finanční, tak programové. Jsem rád, že nejinak je tomu i letos a nepochybuji, že budeme spolupracovat i v letech budoucích,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Na programu a koncepci speciálních výročních dnů NATO a naší armády pracuje pořadatelské sdružení Jagello od roku 2014. Sté výročí založení republiky připomene historická technika v unikátním programu, který nebude k vidění nikde jinde v České republice ani Evropě. Rok 1918 bude zastupovat obrněný automobil československých legií na Rusi Austin‑Juráš. Předválečnou éru bude reprezentovat replika legendárního stíhacího letounu Avia B-534 a slavné tanky LT-34 a LT-35. Historický camp připomene 2. světovou válku, v níž bojovali českoslovenští vojáci jak na západní, tak na východní frontě. Diváci uvidí legendární tank T-34, který se účastnil bojů v ostravsko-opavské operaci. Tank se předvede i v dynamické ukázce. Další technikou z druhé světové války bude vůz Dodge s divizním kanónem ZIS 3. Z letecké techniky budou v Mošnově repliky letounů Jak-3 a Spitfire Mk. IX a v dynamické ukázce návštěvníci uvidí letouny Spitfire Mk. XVI a MiG-15 UTI, který reprezentuje již poválečnou techniku.

Pro připomenutí poválečné éry chystá Armáda České republiky nebývalou akci, kdy na mošnovské letiště dopraví vyřazené stroje z výzbroje ČSLA. Jedním z nich bude stíhací bombardér Su-7, který bude převezen ze základny v Náměšti nad Oslavou. Stroj musí být na základně rozebrán a v Mošnově bude znovu smontován.

Na akci se představí 20 států s leteckou technikou. Poprvé se na akci bude prezentovat Chorvatsko s akrobatickou skupinou Krila Oluje. Poslední potvrzenou ukázkou je nejmodernější francouzský nadzvukový letoun Rafale, jehož premiérové vystoupení před dvěma lety mělo velmi silný ohlas.

Speciální program připravila i Janáčkova filharmonie Ostrava. Ve spolupráci s Armádou České republiky odehraje za zvuků leteckých motorů přímo na letišti Smetanovu Vltavu.

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR 2018 se budou konat 15. - 16. září na Letišti Leoše Janáčka Ostrava. Vstup je zdarma.

 
Ostravak na facebooku Ostravak na twitteru Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Novinky e-mailem