100 milionů pro Peteru? Už brzy se dočkáme

Statutární město Ostrava > aktuálně

Inside Sport – Jeden z největších podnikatelů ve sportovním byznysu Tomáš Petera dostal z ostravského magistrátu za pět minulých let z veřejného rozpočtu už 85 milionů korun a teď se pro majitele krachující firmy FC Baník Ostrava chystá další několikamilionová injekce.

Ostravská radnice vedená sociálními demokraty a ODS už podle informací Insideru připravuje částku kolem deseti milionů korun, které jsou vedeny jako dotace města na podporu vrcholového sportu.

Peníze do Baníku tečou nadále i přesto, že Peterův klub už delší dobu balancuje na hraně krachu a nad vodou ho drží právě přísun veřejných peněz. A politici mají směrem k Peterovi ruku otevřenou, i když ten odmítá zveřejnit, v jaké finanční situaci se Baník Ostrava nachází.

Jedním z Peterových tajemství teď navíc je, za kolik a komu skutečně prodal koncem roku fotbalový stadion na Bazalech. Petera a jeho manažeři tají detaily transakce dokonce před ostravskými radními a zastupiteli. „Kolik za Bazaly utržil, to nám pan Petera neprozradil,“ potvrdil náměstek ostravského primátora Martin Štěpánek z ODS.

Odpovědi na otázku, proč vedení města hodlá z veřejných zdrojů financovat soukromou akciovou společnost s tak neprůhledným hospodařením, se však politik vyhnul. „Nemáme právo tyto informace od soukromé společnosti vyžadovat,“ uvedl náměstek.

Tato věta ukazuje, že i v případě Baníku a ostravských politiků platí, že rozdávat z veřejného je snazší, než když jde o peníze vydělané vlastní prací. Loni totiž odmítl do Baníku vstoupit jako generální sponzor majitel strojírenských Vítkovic Jan Světlík. S odůvodněním, že tak neprůhlednou firmu podporovat nebude.

Takže z tohoto pohledu ani nepřekvapuje, že od roku 2007, kdy se Tomáš Petera stal oficiálně většinovým vlastníkem, inkasoval FC Baník z rozpočtu města v průměru 17 milionů ročně, jak dokládají dotační smlouvy mezi městem a Baníkem, které má Insider k dispozici.

Deklarovaným účelem dotace bylo „zabezpečení sportovní činnosti“ klubu a nikomu z politiků nevadí, že ve skutečnosti Baník z veřejných milionů platil faktury za nájem, energie, plyn, vodné a stočné, náklady na telefonování, dopravu a ubytování.

Přestože Ostrava dotuje klub desítkami milionů, nevlastní žádné jeho akcie a nikdy si nedělala nárok na podíl z případného zisku klubu.

Zdroj: Tomáš Netočný, publikováno na www.denikinsider.cz
Ostravak na facebooku Ostravak na twitteru Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Novinky e-mailem