Pískovcová kráska již spokojeně vévodí renovované kašně

30.11.2020 Ostrava Jih > aktuálně

Právě návrh na renovaci kašny před poliklinikou v Hrabůvce byl jednoznačně nejúspěšnějším návrhem participativního rozpočtu v roce 2018. Získal tehdy 1061 hlasů.Oproti původnímu návrhu, který počítal místo obkladu pouze s betonovou stěrkou a umístěním sochy bez podstavce, byl s ohledem na údržbu a odolnost proti vandalismu obklad z permlované žuly přidán. Po poradě s restaurátory je zde i podstavec, jinak by hrozilo poškození pískovcové sochy častým kontaktem s vodní hladinou.

 

O samotnou sochu Zdraví/Sedící žena autora Mikuláše Rutkovského se v době renovace kašny postaral sochař a restaurátor Jan Šnéberger. Z jejího povrchu důkladně odstranil nečistoty (prach, mech), opravil trhliny i výrazný defekt na levém rameni sochy. Následně byla Sedící žena chemicky ošetřena. Díky zpevnění struktury materiálu a zamezení vnikání vlhkosti do kamene se degradace díla významně zpomalí. Již teď se těšíme, až se na jaře kašna ukáže s vodou v plné kráse.

 


Ostravak na facebooku Ostravak na twitteru Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Novinky e-mailem