Budova radnice obvodu Ostrava-Jih slaví půlstoletí

19.08.2019 Ostrava Jih > aktuálně

Uplynulo přesně 50 let od chvíle, kdy začala sloužit tehdejšímu Obvodnímu národnímu výboru Ostrava IV – Zábřeh současná budova Úřadu městského obvodu Ostrava-Jih. U této příležitosti připravila radnice na pondělí 19. srpna od 17.30 do 19.00 hodin v prostorách současné obřadní síně radnice na ul. Horní 3 v Hrabůvce program k připomenutí půlstoleté historie.

 

Součástí je výstava s komentovanou projekcí, historický fotokoutek, ukázka radničních tiskovin a knih, včetně možnosti jejich zakoupení. Vstup je zdarma, pro návštěvníky je připraveno drobné občerstvení i upomínkové předměty.

Před vstupem bude návštěvníky vítat symbolický dobový reprezentační automobil Tatra 603. V prostorách obřadní síně je připravena samotná výstava, věnovaná historii radnice, a od 18.00 do 18.30 hodin se uskuteční komentovaná projekce v podání kronikáře Petra Lexy Přendíka. Na památku si zájemci budou moci kromě upomínkových předmětů zdarma odnést i vlastní fotografii s pozadím budovy z roku 1972.

Původně čtyřposchoďová podsklepená budova A byla postavena v šedesátých letech minulého století a sloužila k obytným účelům. Dodatečně byla společně s budovou B přizpůsobena pro potřeby Obvodního národního výboru Ostrava 3. V roce 1995 byl k budově zřízen bezbariérový přístup pro invalidní občany, byla provedena rekonstrukce vstupu a zdravotechniky. V rámce této rekonstrukce byl v budově instalován osobní výtah. V roce 2008 začala rozsáhlá rekonstrukce budovy. Nejprve došlo k výměně nevyhovujících oken za plastová a celkovému zateplení pláště. Střecha byla nahrazena nástavbou pátého nadzemního podlaží. V těchto prostorách vznikly jednací místnosti včetně sociálního zázemí. Na střeše hlavní budovy stojí strojovna vzduchotechniky, která páté nadzemní podlaží v létě chladí a v zimě naopak vytápí. Fasáda budovy dostala kombinaci zlaté a šedé barvy. V říjnu roku 2009 občané poprvé spatřili radnici ve zcela novém hávu.

 


Ostravak na facebooku Ostravak na twitteru Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Novinky e-mailem