Zpět 04/05/2018

Sinfonietta otevře Janáčkův festival

Z Janáčkova máje a Janáčkových Hukvald se u příležitosti 90. výročí úmrtí Leoše Janáčka stává Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. Na skvělých tradicích vzniká nová kvalita, nová značka, nový rozměr, nový termín, ale stále dobrý a hlavně světový Leoš Janáček. Mezinárodní hudební festival začne v Ostravě 21. května.  

Na posluchače čeká během 32 festivalových dní, 8 měst a 32 koncertů, na kterém zazáří osobnosti jako například houslista Julian Rachlin, dirigenti Krzysztof Penderecki a Christian Arming, pěvec Adam Plachetka, klavíristé Roman Rabinovich, Ivo Kahánek a Jan Simon, orchestry Camerata Salzburg a Litevský národní symfonický orchestr a další. Festival po dobu 6 týdnů uvede vedle velkých symfonických koncertů i ty komorní. Nabídne jazz, balet nebo představení pro rodiny s dětmi a edukativní programy.

Na zahajovacím koncertu na počest 100. výročí vzniku Československa zazní 21. května v Domě kultury města Ostravy Janáčkova Sinfonietta, která vznikala pod skladatelovým dojmem z nabyté samostatnosti. Její letošní vyznění umocní členové Hudby Hradní stráže, a tak bude vstup do festivalu vskutku impozantní. Dále zazní Fantazie pro housle a orchestr g moll op. 24 Josefa Suka a V Tatrách, symfonická báseň op. 26 Vítězslava Nováka.

Jedním z vrcholů festivalu bude Symfonický koncert – světová klavírní legenda Kun-Woo Paik přednese sólový part Rachmaninova Koncertu pro klavír a orchestr č. 2 c moll op. 18.

 

Sdílejte článek