Zpět 15/05/2018

Nově nainstalované detektory oxidu uhelnatého zachránily před otravou již čtyři rodiny

Na konci března byla v našem obvodu zahájena instalace 500 kusů detektorů oxidu uhelnatého. Detektory pořídilo do obecních bytů spolu s požárními hlásiči ze svého rozpočtu statutární město.  

. „Město nám předalo nakoupené detektory, které nyní našimi silami instalujeme do všech bytů, které používají k ohřevu vody nebo k topení plyn. Všechny budou namontovány do konce června. Dosud máme nahlášené již čtyři případy, kde detektory zafungovaly a zachránily lidské životy. Chci upozornit na to, aby lidé nebrali na lehkou váhu hlášení detektoru, nesnažili se ho vypnout či dokonce vyjmout baterku, ale aby ihned dle návodu volali číslo 112, otevřeli okna, vypnuli spotřebič a následně ho nechali překontrolovat odbornou plynařskou firmou,“ uvedla starostka Petra Bernfeldová.

Dále upozorňujeme na nutnost zajištění čištění kotlů či ohřívačů vody jedenkrát ročně samotným nájemcem. V případech, které se již udály, hrálo svou roli právě zanešení kotlů. V jednom z případů hasiči, při zavolání do bytu po spuštění detektoru, naměřili smrtelnou hodnotu. Tento plyn není schopen člověk zaregistrovat, protože je bez zápachu a je neviditelný. Detektor je umístěn cca 30 cm pod stropem právě proto, že oxid uhelnatý, byť se se vzduchem mísí, je lehčí než vzduch. Proto detektor zareaguje dříve, než se jedovatý plyn smíchá se vzduchem a někoho otráví.

 

Sdílejte článek