Zpět 25/04/2022

Zaujalo Ostravaka – Senioři s nouzovým tlačítkem jsou klidnější, ale co ostatní?

Představte si osamělého seniora, kterému se doma udělá nevolno, upadne a není schopen vstát a zavolat si pomoc, anebo se zkuste vžít do seniorky, u které stojí za dveřmi neznámý člověk a dobývá se do jejího bytu. V těchto i podobných situacích pomáhá seniorům a nemocným spoluobčanům Senior linka a její SOS tlačítka.  

Výše zmíněná linka funguje v Ostravě od roku 2010. V rámci této služby mohou být seniorům zapůjčena tísňová tlačítka, která slouží k přivolání pomoci. První typ tlačítka je možné nosit na krku nebo na ruce a mít ho tedy v případě nouze neustále u sebe. Druhý typ tlačítka je nainstalovaný přímo na dveřích a je možné jej aktivovat v případě obavy z podezřelé osoby. Pokud senior tato tlačítka zmáčkne, zařízení odešle zprávu na městskou policii, která okamžitě zajistí pomoc. 

Co je tedy potřeba k tomu, aby si senior mohl zapůjčit tyto zařízení a byl v bezpečí? Pro získání musí být žadatel starší 65 let nebo mít zdravotní handicap. Dále je potřeba o tlačítka zažádat. A kde? To objasnil Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: “Pokud se týká dotazu, kde se senioři mohou obrátit v případě žádosti o Senior linku, mohou zavolat na úsek prevence MP Ostrava, nebo se obrátit na příslušný sociální odbor úřadu městské části, ve které bydlí.” 

Nápad je to skvělý a velmi prospěšný, ale má jeden zásadní problém, tlačítek je málo a čekací doba může být v řádu měsíců i let. Poptávka po nich je totiž tak vysoká, že převyšuje nabídku. A není se čemu divit, mnoha lidem už zachránila život,“ říká Tomáš Málek, primář ARO a předseda hnutí Ostravak. Například v neděli 15. 3. 2022 vyjížděla hlídka městské policie hned ke dvěma případům. U obou bylo potřeba přivolat rychlou záchrannou službu. Můžeme si jen s obavou domýšlet, jak by situace dopadly, kdyby u sebe senioři neměli nouzové tlačítko. 

V Ostravě jednotlivé městské obvody nepravidelně přispívají na nákup a správu těchto tlačítek z vlastních nebo participativních rozpočtů, které se pak stanou majetkem městské policie. Náklady na výjezd a zásah strážníků městské policie jsou pokryty v rámci jejich běžné pracovní služby. Řešením nedostatku tlačítek by bylo, kdyby i některá ministerstva v rámci různých dotací vyhlásila výzvu na podporu této služby. „Navýšení financí na realizaci zmíněného projektu SOS tlačítek z ministerstva nebo z městských rozpočtů stojí za zamyšlení, protože senioři a handicapovaní si tuto pomoc rozhodně zaslouží,“ doplnil Tomáš Málek.

 

Sdílejte článek