Zaujalo Ostravaka - Senioři s nouzovým tlačítkem jsou klidnější, ale co ostatní?

25.04.2022 AKTUÁLNĚ > Napsali o nás

Představte si osamělého seniora, kterému se doma udělá nevolno, upadne a není schopen vstát a zavolat si pomoc, anebo se zkuste vžít do seniorky, u které stojí za dveřmi neznámý člověk a dobývá se do jejího bytu. V těchto i podobných situacích pomáhá seniorům a nemocným spoluobčanům Senior linka a její SOS tlačítka.

 

Výše zmíněná linka funguje v Ostravě od roku 2010. V rámci této služby mohou být seniorům zapůjčena tísňová tlačítka, která slouží k přivolání pomoci. První typ tlačítka je možné nosit na krku nebo na ruce a mít ho tedy v případě nouze neustále u sebe. Druhý typ tlačítka je nainstalovaný přímo na dveřích a je možné jej aktivovat v případě obavy z podezřelé osoby. Pokud senior tato tlačítka zmáčkne, zařízení odešle zprávu na městskou policii, která okamžitě zajistí pomoc. 

Co je tedy potřeba k tomu, aby si senior mohl zapůjčit tyto zařízení a byl v bezpečí? Pro získání musí být žadatel starší 65 let nebo mít zdravotní handicap. Dále je potřeba o tlačítka zažádat. A kde? To objasnil Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: “Pokud se týká dotazu, kde se senioři mohou obrátit v případě žádosti o Senior linku, mohou zavolat na úsek prevence MP Ostrava, nebo se obrátit na příslušný sociální odbor úřadu městské části, ve které bydlí.” 

Nápad je to skvělý a velmi prospěšný, ale má jeden zásadní problém, tlačítek je málo a čekací doba může být v řádu měsíců i let. Poptávka po nich je totiž tak vysoká, že převyšuje nabídku. A není se čemu divit, mnoha lidem už zachránila život,“ říká Tomáš Málek, primář ARO a předseda hnutí Ostravak. Například v neděli 15. 3. 2022 vyjížděla hlídka městské policie hned ke dvěma případům. U obou bylo potřeba přivolat rychlou záchrannou službu. Můžeme si jen s obavou domýšlet, jak by situace dopadly, kdyby u sebe senioři neměli nouzové tlačítko. 

V Ostravě jednotlivé městské obvody nepravidelně přispívají na nákup a správu těchto tlačítek z vlastních nebo participativních rozpočtů, které se pak stanou majetkem městské policie. Náklady na výjezd a zásah strážníků městské policie jsou pokryty v rámci jejich běžné pracovní služby. Řešením nedostatku tlačítek by bylo, kdyby i některá ministerstva v rámci různých dotací vyhlásila výzvu na podporu této služby. „Navýšení financí na realizaci zmíněného projektu SOS tlačítek z ministerstva nebo z městských rozpočtů stojí za zamyšlení, protože senioři a handicapovaní si tuto pomoc rozhodně zaslouží,“ doplnil Tomáš Málek.

 


Ostravak na facebooku Ostravak na twitteru Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Novinky e-mailem