Trojkoalice se v Ostravě zřejmě rozšíří o ODS

05.11.2018 AKTUÁLNĚ > Napsali o nás

Zdroj:: Zpráva ČTK

Dohodnutá trojkoalice mezi vítězným hnutím ANO, Piráty a lidovci se v Ostravě zřejmě rozšíří také o ODS. Ještě se bude jednat o podmínkách spolupráce. ČTK to po dnešním jednání klubu zastupitelů za ANO řekl primátor Tomáš Macura (ANO).

    "Klub ANO dnes rozhodl, že námi v tuto chvíli preferovanou variantou je rozšíření současné městské trojkoalice o ODS a pověřil mě dojednáním podmínek takové koaliční spolupráce. Ty pak budou předmětem schvalování orgánů jednotlivých politických subjektů zastoupených v nově rozšířené koalici," uvedl Macura.

    V krajské metropoli se bezprostředně po volbách rýsovalo pokračování nynější koalice mezi ANO, hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Uskupení se dohodla na koaliční spolupráci i obsazení resortů a začalo se pracovat na koaliční smlouvě. Koncem října ale hnutí ANO podepsalo koaliční smlouvu s lidovci a Piráty, kteří nahradili ODS a hnutí Ostravak.

    Primátor to tehdy zdůvodnil tím, že se uskupení nebyla schopna dohodnout na detailech spolupráce a řešení na magistrátu se začalo spojovat s uspořádáním na centrálním městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Právě tam se hnutí Ostravak a ANO nedokázali dohodnout na podobě spolupráce. Už při změně partnera Macura ale naznačil, že by se koalice na městě mohla ještě rozšířit.

    Bezprostředně po výměně za Piráty ODS a Ostravak deklarovali, že budou vystupovat jako uskupení a do koalice případně vstoupí jen společně. V sobotu ale ODS oznámila, že se dohodla s hnutím ANO a Piráty na spolupráci v centrálním městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a bylo jasné, že dohoda mezi ODS a Ostravakem pozbyla platnosti. Hnutí ANO tak mohlo zůstat v trojkoalici nebo si vybrat mezi ODS a Ostravakem, klub se přiklonil ke spolupráci s ODS.

    "Jak to hodnotím? Asi jsme nepoučitelní. Bohužel během boje o obvod jsme si poškodili vztahy na městě," řekl ČTK lídr hnutí Ostravak Lukáš Semerák, který připomněl, že obdobně se situace vyvíjela i po volbách před čtyřmi lety.

    Koalice včetně ODS by měla mít převahu 35 hlasů v pětapadesátičlenném zastupitelstvu. V opozici tak skončí druhé hnutí Ostravak, KSČM, ČSSD a SPD. Ustavující zasedání zastupitelstva se koná už ve středu.

 
Ostravak na facebooku Ostravak na twitteru Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Novinky e-mailem