Radnice centrálního obvodu nesehnala vhodné letadlo

23.03.2018 AKTUÁLNĚ > Napsali o nás

Zdroj: Právo 

Proměna parku Československých letců v centru Ostravy za necelých šest miliónů korun se bude muset obejít bez letadla. Přitom se tomuto parku říká U letadla už od 60. let minulého století. Památné letadlo zde bylo součástí pomníku letců 1. čs. smíšené letecké divize až do roku 1994. 

Radnici centrálního obvodu Moravská Ostrava a Přívoz (MOaP) se totiž nepodařilo sehnat vhodný stroj, který by nahradil tento původní sovětský bitevní letoun zvaný Šturmovik, který byl v sadu od roku 1960 až do roku 1994, kdy byl předán do vojenského muzea v Praze a následně do neveřejného muzea Melun-Villaroche ve Francii. Od výroby věrné kopie letadla radnice nakonec ustoupila.
"Vzhledem k tomu, že se nám nepodařilo získat vhodné letadlo, chceme místo něj umístit do parku Československých letců památník, který by měl být spojením motivu letectví a zároveň by měl být poctou českým legionářům. Shodli jsme se na tom se zástupci města a kraje, ale i s plukovníkem Jaroslavem Hrabcem z krajského vojenského ředitelství v Ostravě," informovala mluvčí MOaP Jana Pondělíčková. Dodala, že památník bude vybrán na základě veřejné soutěže.
S proměnou parku se mělo začít už loni, nakonec s ní radnice začne až letos na jaře. "Proměna parku nebyla realizována v loňském roce vzhledem k rekonstrukci ulice Českobratrské, která je v jeho blízkosti, kdy by mohlo dojít k dopravním komplikacím," vysvětlila zdržení projektu Pondělíčková s tím, že celkem bude proměna parku stát 5,9 miliónu korun, přičemž město uhradí 50 procent nákladů. Podle lidí žijících v okolí parku, které Právo oslovilo, si park rekonstrukci zaslouží.
"Jsme rádi, že tady park máme. Bydlím tu už od dětství. Vzpomínám, jak jsme si s kamarády hráli u toho sovětského letadla, samozřejmě jsme na něj i lezli. Škoda že se sem už nevrátí, tak nějak to sem patřilo. Když si dáváme s kamarády sraz, tak říkáme u letadla, i když už tu není," zavzpomínal například ostravský rodák Jiří Matějka.
"Nejedná se o nějakou obří rekonstrukci, ale spíše o úpravy chodníčků, úpravy sadové a obměnu mobiliáře," upřesnila mluvčí s tím, že chodníky budou z betonové dlažby a dojde i k úpravě parkovacích míst podél okrajů parku.
Ostravak na facebooku Ostravak na twitteru Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Novinky e-mailem