Zpět 23/11/2021

Řada seniorů má nárok na minimálně 1000 Kč měsíčně k penzi navíc

Mnozí to nevědí a o peníze přicházejí. Hnutí Ostravak pomáhá seniorům se získáním příspěvku na bydlení. I když v posledních letech důchody lidem vzrostly, někteří senioři mají problém pokrýt veškeré své životní náklady. Postupně zdražují potraviny, léky, a to nemluvíme o možnostech financování volnočasových aktivit.   

Jednou z největších položek, kterou nejen senioři, ale i ostatní vynakládají, jsou finanční prostředky na bydlení. Nejedná se pouze o samotný nájem, ale i platbu za energie. „V létě letošního roku jsem zaznamenala výsledky jedné studie, z níž vyplynulo, že až 84 procent seniorských domácností, nevyužívá svůj nárok na příspěvek na bydlení. A právě dříve narození mají právo získat podporu ve výši alespoň jednoho tisíce korun. Mnohdy to bývá výrazně více,“ řekla Petra Bernfeldová, projektová manažerka hnutí Ostravak. A protože je její práce zaměřena na komunikaci s lidmi a projekty hnutí, vypracovala plán pomoci seniorům i ostatním cílovým skupinám, jak na příspěvek na bydlení dosáhnout. „Mnoho seniorů se bohužel ostýchá o státní podporu žádat. Rozhodla jsem se, že společně s ostatními kolegy z hnutí seniory přesvědčíme, aby tohoto nároku využili,“ uvedla P. Bernfeldová.

V září spustilo hnutí Ostravak kampaň, ve které oslovuje lidi a nabízí jim pomocí jednoduché kalkulačky možnost zjistit, zda mají nárok na příspěvek na bydlení. Kritérium pro čerpání příspěvku na bydlení je velmi jednoduché. Požádat o příspěvek na bydlení může každý, jehož náklady na bydlení překračují 30 % čistého příjmu. Náklady na bydlení tvoří nájemné, výdaje za plyn, elektřinu, vodu a také služby, jako jsou například provoz výtahu v domě, společné osvětlení nebo svoz odpadu. Málo kdo ví, že o příspěvek na bydlení mohou žádat také lidé, kteří bydlí ve vlastním. V takovém případě se počítá s tím, že i o vlastní byt je třeba se nějakým způsobem starat, a tak jsou zákonem vymezeny takzvané normativní náklady. Ty aktuálně činí 2182 korun za jednu osobu a 2912 korun za dvě osoby. Žádost o příspěvek se podává na příslušném úřadu práce. „Pokud má osoba nárok na finanční podporu od státu a chce ji využít, jsme připraveni pomoci i s vyplněním formuláře a přípravou všech potřebných dokladů. Na naši kampaň máme kladné ohlasy, oslovilo nás již několik desítek lidí a postupně se s nimi potkáváme. Většina z nich na příspěvek dosáhne, a to nás těší,“ doplnila Petra Bernfeldová.

Situace se výrazně mění v posledních dnech, ostych seniorů jde stranou a zájem o pomoc roste, což také koresponduje v návaznosti na aktuální situaci na trhu s energiemi.

V případě, že jste z Ostravy a máte zájem zjistit, zda máte nárok na příspěvek na bydlení, neváhejte nás kontaktovat na telefonním čísle: 602 527 821 nebo prostřednictvím e-mailu: info@ostravak.cz

 

 

 

Sdílejte článek