Ostravský městský obvod se chystá koupit symbol Poruby, byty v Oblouku

17.05.2019 AKTUÁLNĚ > Napsali o nás

Velká část bývalých hornických bytů v Oblouku, což je nejznámější stavba socialistického realismu v Česku a jediná v Ostravě-Porubě, která se dostala na poštovní známky, asi změní ještě letos vlastníka. Od společnosti Residomo je totiž chce koupit porubská radnice.

 

„Zastupitelé obvodu rozhodli, že mají zájem o nabytí spoluvlastnického podílu v bytovém domě číslo 501 a koupi domu číslo 511 včetně pozemků v Oblouku. Celkově se jedná o 128 bytů,“ uvedl mluvčí Poruby Martin Otipka.

Podotkl, že Oblouk sestává celkem ze tří domů a vlastnické vztahy jsou složité. Jeden patří bytovému družstvu, kterému i zůstane. Druhý vlastní Residomo a třetí spoluvlastní Residomo s Porubou – právě tyto dva chce celé získat radnice.

Společnost Residomo zatím transakci komentovat nechce, protože je teprve v jednání. Podle radnice ale nabízí byty ve zmíněných domech za 129 milionů korun.

„Oblouk je brána do Poruby i symbol našeho obvodu. Zaslouží si vypadat důstojně. Pokud se nám podaří byty majetkově scelit, můžeme přistoupit k rekonstrukci, celou lokalitu pozvednout a vrátit jí původní funkčnost a význam,“ říká porubská starostka Lucie Baránková.

Radnice počítá s tím, že samotná rekonstrukce porubské dominanty i okolí s cílem oživit skomírající veřejný prostor přijde asi na 145 milionů korun. Chce si na to vzít úvěr, který bude splácet převážně z nájmů z nově získaných bytů.

K tomu sice potřebuje souhlas města, ale s tím není problém. „Radní města tento týden odsouhlasili, že Poruba si může vzít úvěr 300 milionů korun na odkup bytů a následnou rekonstrukci Oblouku i jeho předprostoru,“ uvedl ostravský primátor Tomáš Macura

 Fakta o Oblouku v Porubě, které se jinde nedočtete:

1. Znalecký posudek stanovil cenu mezi 108-132 mil.Kč. Porubská radnice souhlasí s nabídkou Residoma za 129 mil.Kč?

2. Oprava vnějších částí budovy bude stát 145 mil.Kč - vnitřní části zůstanou v původním stavu.

3.  Převážná část bytů 1+KK a 2+KK koupíme tedy za cca 2 mil.Kč v původním stavu?

4. Aby se vše finančně zvládlo, počítá se, že ceny nájmů obecních bytů v této lokalitě vedení radnice dorovná s Residomem?

5. První splátky úvěru začnou až na začátku dalšího volebního období = po nás potopa?

6.  Vytrhli jsme Residomu trn z paty, lokalita pro bydlení nezajímavá bez možnosti parkování.

Místo toho, aby se vedení Poruby domluvilo s Residomem na společné opravě, souhlasí se zadlužením obvodu.

 

 

 
Ostravak na facebooku Ostravak na twitteru Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Novinky e-mailem