Zpět 30/06/2023

Nová kolektivní smlouva DPO: zkušení a věrní si vydělají nejvíce

Dohodnuto, podepsáno. Vedení Dopravního podniku Ostrava (DPO) a zástupci odborových organizací uzavřeli novou čtyřletou kolektivní smlouvu. Ta deklaruje navýšení mezd a zaměstnaneckých sociálních nákladů v rozpočtu v roce 2024 o 153 milionů korun. Průměrná mzda přesáhne 40 tisíc korun. Zaměstnanci DPO budou historicky poprvé zainteresováni na tržbách z jízdného. V každém následujícím roce (od 2025 do 2027) je pro zaměstnance dohodnuto další navýšení o 50 milionů korun a 20 procent z meziročního navýšení tržeb z jízdného.

Vyšší mzdy mohou dosáhnout zaměstnanci i s ohledem na kvalifikaci. Například řidiči s oprávněním pro tramvaj, autobus i trolejbus si mohou vydělat o 18 procent více, než řidiči s oprávněním pro jeden typ vozidla.
Po pěti letech praxe a dosažení věku 50 let, získají zaměstnanci každých pět let odměnu za věrnost 20 tisíc korun až do skončení pracovního poměru.
 
Na nové kolektivní smlouvě se podílely celkem tři odborové organizace.
 
 Lukáš Semerák, člen dozorčí rady DPO, který se jako radní taktéž podílel na vyjednávání, doplňuje: „Věříme, že výsledek dodá zaměstnancům DPO, zejména řidičům, jistotu, že i městská firma může být atraktivním a spolehlivým zaměstnavatelem.“
 
Břetislav Riger, náměstek primátora pro dopravu uvádí: „Jednání byla komplikovaná i s ohledem na to, že Dopravní podnik Ostrava má celkem tři odborové organizace a bylo nutné udržet vytyčený rozpočtový rámec DPO. O to více oceňuji, že nakonec našli všichni shodu.“

Zdroj: https://www.dpo.cz/pro-cestujici/aktuality/novinky/7440-nova-kolektivni-smlouva-dpo.html
Sdílejte článek