Vyjádření našeho hnutí k návrhu rekonstrukce mrakodrapu v Ostrčilově ulici

04.02.2021 Moravská Ostrava a Přívoz > aktuálně

Vzhledem k tomu, že jsme sami se zpětnou konverzí věžáku na ul. Ostrčilova na byty přišli před několika lety, tak v podstatě tomuto projektu fandíme.

 

Tehdejší vedení města, v čele s panem Kajnarem, jako vlastník objektu měli k tomuto domu laxní přístup. Vnitřně byli rozhodnuti dům zdemolovat a pozemky výhodně prodat, ale nechtěli čelit kritice skupiny architektů, kteří byli a jsou názoru, že by se tak zničil architektonický skvost města. Proto jsme jménem městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz v roce 2013 požádali o svěření domu a hledali možnosti, co dál. Pracovali jsme se třemi variantami. Také jsme nechali zpracovat studii na rekonstrukci bytového domu jako celku, další variantou bylo snížení domu o 10 pater a poslední variantou byla demolice. Následně došlo k ekonomicko-sociologickému posouzení všech variant a za nás byla bohužel nejlepší volba demolice a realizace nového projektu v dané lokalitě. Ta s ohledem na rozpočet městského obvodu (cca 500 mil. Kč/rok) nebyla možná realizovat a město (roční rozpočet cca 10 mld. Kč) se k nějaké součinnosti otočilo k obvodu zády.

Nyní se vracíme v čase o několik let zpět. Přestože dům je svěřen městskému obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, nechalo město zpracovat další, novou studii. Projekt je velmi elegantní, líbivý, ale aby byl realizován za každou cenu? To je to, čeho se v tuto chvíli obáváme. Hvězda ANO2011 snad pomalu uhasíná, a proto je třeba dělat pomníky. Inu, uvidíme. Rádi se však necháme překvapit.

 

 
Ostravak na facebooku Ostravak na twitteru Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Novinky e-mailem