ON-LINE rozhovor se starostkou centrálního obvodu Petrou Bernfeldovou

12.04.2018 Moravská Ostrava a Přívoz > aktuálně

Starostka městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Petra Bernfeldová odpovídala na otázky čtenářů. Celý rozhovor najdete na této stránce níže

Tento rozhovor byl ukončen dne 10. 04. 2018.

DOTAZ: Dobrý den, uvažuje se o zrušení herny Baník na Českobratrské ulici? Nechápu, jak může být na tomto místě, v blízkosti tolika škol a školek takový podnik. Tato herna přitahuje sociálně patologické jevy a jeho umístění v centru je naprosto nevhodné. Děkuji.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, v úvodu první odpovědi zdravím všechny čtenáře Deníku a přejdu hned k otázce. Herna Baník měla povolení ministerstva do konce února 2018. Nyní by již neměla být v provozu. V tomto měsíci bude probíhat z naší strany kontrola dodržení zákazu provozu herny.

DOTAZ: Podle posledních zpráv se na centrum města chystá další pohroma v podobě odchodu studentů Ekonomické fakulty. Jak si myslíte, že to dopadne ?

ODPOVĚĎ: Nemohu předvídat jak celá situace dopadne, já osobně zastávám názor, že by se na věc mělo dívat komplexně - to znamená zrekonstruovat stávající budovu pro potřeby ekonomické fakulty, protože si nedovedu představit jiné možnosti jejího využití. A zároveň by byla škoda přijít o studenty a pedagogy v centru. Tento svůj postoj jsem vyjádřila i dopisem děkanovi VŠB-TU.

DOTAZ: Dobrý den, proč jsou v centru neustále velké neudržované plochy bez jakékoliv funkce? Třeba Pivovarská, Vojanova a přilehlé okolí, to je jedna velká ostuda.

ODPOVĚĎ: Co se týká lokality ulic Pivovarská a Vojanova jejich realizace využití je v rukou města, ale přesto s nimi v tomto směru spolupracujeme. V nedávné době město vykoupilo objekty na ulici Vojanova. Městský obvod má ve správě prostor po bývalé prodejně jízdenek, který v současné době budeme pronajímat jako zázemí pro službu bikesharingu a ve vedlejším prostoru vzniklo asijské bistro. V prostoru na ulici Pivovarské, kde je nyní veřejné parkoviště (v části v současné době probíhá architektonický výzkum), by v budoucnu měl vyrůst komplex bytových domů včetně podzemního parkování. Soukromý objekt naproti divadla loutek by měl projít rozsáhlou rekonstrukcí, kterou vzniknou administrativní prostory a byty.

DOTAZ: Co se bude dál dít v centru města s areálem Vojanka na Vojanově ulici.

ODPOVĚĎ: Na dotaz jsem již odpověděla dříve - areál je ve správě města.

DOTAZ: Dobrý den, jaké jsou vztahy centrálního obvodu a magistrátu? Já registruji jen vzájemnou nevraživost a neschopnost spolupráce. Myslím, že tyto politické hrátky (které na této lokální úrovni stejně nikoho nezajímají) škodí především centru, které už mohlo být mnohem dále. Všude jen slyším, že tohle a tohle není a nebude, protože to je politické rozhodnutí (i když proti selskému rozumu).

ODPOVĚĎ: Tento názor s vámi nesdílím, jelikož v posledních třech letech jsou vztahy města a centrálního obvodu na nejlepší úrovni za posledních cca deset let. Naopak musím spolupráci s vedením města pochválit, protože i díky ní jsme spoustu věcí potáhli kupředu - vyzdvihnout musím nejen spoluorganizaci nejrůznějších akcí (například Vánoce), ale velmi dobře funguje i spolupráce i v jiných směrech, například čištění ulic a chodníků v součinnosti našich technických služeb s Ostravskými komunikacemi a Dopravním podnikem Ostrava.

DOTAZ: Bývalý areál garáže ČSAD Ostrava na ul. U Stadionu - uvažuje město, či městský obvod jak tento areál využít? Stává se z něj pomalu ale jistě smetiště uprostřed sídliště a hned v blízkosti školy. Druhý dotaz se týká rekultivace prostoru v okolí Haly Tatran, zastávka Stodolní. Od ulice Frýdecká, katastrofa se zaparkováním, pěsí komunikace také v kritickém stavu. Děkuji za vyjádření

ODPOVĚĎ: Oba areály, o kterých hovoříte, jsou majetkem soukromého vlastníka. Pravděpodobně máte na mysli lokalitu ulice Místecké - tato se celá řeší v návaznosti na plánovanou rekonstrukci této ulice a navazujících Frýdlantských mostů. Tyto jsou však v kompetenci ŘSD a města.

DOTAZ: Dobrý den paní starostko. Chci se zeptat jak to, že v poslední době se nepřizpůsobiví stěhují do bytů, kde nikdy nebyli jako jsou Výškovice, Zábřeh, Hrabůvka Dubina, Bělský les atd...a tam kde jich žily spousty ubývají jako např. Vítkovice, Moravská Ostrava , centrum atd...Kdo to organizuje? Děkuji za upřímnou odpověď

ODPOVĚĎ: O žádném organizováném přestěhovávání nevím.

DOTAZ: Dobry den pani starostko. Vzdy jste mi byla sympaticka, ale dle meho nazoru jste ve spatnem hnuti. 1.Otazka: Muzete zarucit, ze Nove Lauby, ktere vyrostou v centru mesta nebudou vypadat tak priserne a nezhyzdi na stovky let Ostravu, jako Obchodni dum Nova Karolina? 2. Prosim nemuzete odvolat z funkce Hl. architekta mesta Ostravy, Cyrila Vltavskeho, ktery soustavne nici svymi neodbornymi zasahy architekturu mesta a jeho verejny prostor? Vzor by pro Vas mohla byt nedaleka mesta jako Opava, Frydek-Mistek, Novy-Jicin ci Hlucin.

ODPOVĚĎ: Váš názor, že jsem ve špatném hnutí, s Vámi určitě nesdílím. Naopak hnutí Ostravak preferuji oproti velkým politickým stranám či hnutím, jelikož se soustřeďuje na řešení lokálních problémů. Zástavba nové lokality Nové Lauby je v kompetenci města, na projektu sice spolupracujeme, ale je teprve v plenkách. Ze zkušeností vím, že se nikdy žádná podobná aktivita nezavděčí všem, ale nemyslím si, že bychom se za ni v budoucnu museli stydět. Na druhou část dotazu vám nemohu odpovědět, protože není v mé kompetenci.

DOTAZ: Dobrý den, proč obvod několik let přehlíží lokalitu mezi ulicí Nádražní a Sokolskou třídou? Konkrétně tragický stav chodníků i silnic ulic Slavíčkova, Ostrčilova, Josefa Lady, Verdunská, Bachmačská, Křižíkova a dalších. Do obnovy sídlišť investujete díky dotacím, ale na obnovu veřejného prostoru okolo tradiční bytové zástavby nemáte peníze, čas, energii? Parkování není řešeno vůbec nijak. Za 10 let bylo v těchto místech vybudováno jediné parkoviště! Obyvatelé řeší s obvodem neustále připomínky k dopravě, ale vše se neskutečně vleče. Lokalita tímto trpí a upadá. Uvědomujete si to? Co pro zlepšení konkrétně hodláte udělat? Děkuji

ODPOVĚĎ: Jedná se o lokalitu s hustou zástavbou, která byla v minulosti hodně přehlížena. Jsme si vědomi špatné situace s parkováním a hledáme možnosti řešení. V loňském roce jsme parkování vyřešili v oblasti ulice Ostrčilova a Křižíkova, letos plánujeme zjednosměrnění ulice Slavíčkova, dále úzce spolupracujeme se společností Asental, která vlastní areál bývalého dolu Jindřich a okolí. V rámci rekonstrukce by zde mělo dojít k navýšení počtu parkovacích míst a zprůjezdnění, což by dané lokalitě mělo pomoci.

DOTAZ: Dobrý den, co se bude dít v proluce naproti Konzervatoře? Je tam obrovské ostudné prázdné místo, a to jsme v srdci 3. největšího města ČR. Mělo tam stát CB centrum, ale dlouhé roky se nic neděje.

ODPOVĚĎ: Proluka je soukromého vlastníka, projekt CB centra nám byl v minulosti představen, ale dle našeho názoru měl nedostatečně řešeno parkování a příjezd a výjezd k objektu. Investor projekt dosud neupravil.

DOTAZ: Dobrý den, jak to vidíte s rozvojem OU v centru města, upřímně doufám, že budete dělat vše pro to, aby nové fakulty na Černé louce vznikly, děkuji.

ODPOVĚĎ: Nedávno jsme na radě projednávali návrh na rozšíření univerzity za divadlem A. Dvořáka, který se nám líbil a nyní je již na univerzitě, zda-li najdou prostředky na jeho financování. Určitě přispěje k dalšímu rozvoji centra města.

DOTAZ: Dobrý den, proč obvod chce stavět dům na Biskupské? Žádní soukromí investoři nemají zájem? A proč se nepořádá víc architektonických soutěží při rekonstrukcích veřejných prostranství v centru?

ODPOVĚĎ: V současné době evidujeme větší poptávku po nájemním bydlení v centru, než je nabídka. Myslím si, bylo chybou rozprodat v minulosti obecní bytový fond a novou výstavbou toto chceme napravit. V současné době máme dva projekty - bytový dům na ulici Janáčkova a právě bytový dům na ulicích Biskupská, Kostelní. Na tuto lokalitu byla vyhlášená architektonická soutěž, kde došlo 48 nabídek. O vítězi by měla v příštím týdnu rozhodnout rada města. Obecně jsem u velkých investic na významných místech PRO architektonické soutěže, ale u menších to zbytečně celý proces zdržuje.

DOTAZ: Plánujete regulaci reklamy? Přijde mi šílené, že i hezká místa typu Husův sad jsou degradována reklamními panely na sloupech veřejného osvětlení. Bude nějaká redukce billboardů a reklamních ploch obecně? (Po vzoru Brna, Znojma...?)

ODPOVĚĎ: I mě některá místa s reklamou obtěžují, ale na druhou stranu je nutné si uvědomit, že pro zejména drobné živnostníky je tato reklama nezbytná. V průběhu doby jsme několik velkých bilboardů zredukovali, případně nové reklamy zamítli. Určitě by si město zasloužilo jakousi regulaci. Konkrétně reklama na sloupech veřejného osvětlení jde zcela mimo nás.

DOTAZ: Dobrý den, na vašich stránkách jsem si všimla, že se zvýšila nabídka bytů k pronájmu - co to způsobilo? Za jakých podmínek je možné pronájem získat?

ODPOVĚĎ: Velmi mě těší, že sledujete naše webové stránky. V loňském roce jsme zajistili celkovou rekonstrukci u více než 60 dlouhodobě volných bytů a další opravy u postupně uvolňovaných. V minulosti se bohužel do bytů, které obvodu zůstaly, příliš neinvestovalo. Nyní nejen veškeré příjmy z nájemného, ale i z doprodeje vybraných bytů, investujeme zpět do bytového fondu. I my sami vidíme, že se tato investice vyplácí, neboť zájem o nájemní bydlení v našem obvodu převyšuje nabídku. Každý měsíc přijímáme žádosti o pronájem bytů, výše nájemného se soutěží obálkovou metodou, přičemž bereme v potaz i další okolnosti, jako je bezdlužnost, bytová potřeba a jiné. Touto otázkou bych se s vámi ráda rozloučila a přeji všem hezký nadcházející víkend.

 
Ostravak na facebooku Ostravak na twitteru Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Novinky e-mailem