Návrat z(a)traceného koně

22.09.2016 Moravská Ostrava a Přívoz > aktuálně

V pátek 23. září ve 12 hodin bude dopravena do prostoru před Hlavní nádraží socha „Koně“, která dříve zdobila střed kruhového objezdu u radnice. V pátek se zde můžete setkat také s autory této plastiky. „Jsem rád, že tvůrci a vlastníci sochy, i po všech tahanicích a následném odstranění koně z kruháče před radnicí, na nás nezanevřeli a společně s nimi jsme pro sochu, která vyvolává tolik emocí, našli jiný odpovídající prostor,“ uvedl místostarosta Dalibor Mouka.

„Socha koně s dolním vozíkem se do Ostravy vrací ověnčená 1. cenou z mezinárodně uznávané soutěže Hefaiston na Helfštýně, která se uskutečnila na konci srpna. V Ostravě některými zatracovaná socha oslovila porotu 35. ročníku mezinárodní soutěže uměleckých kovářů v kategorii Volná tvorba a komorní plastika,“ doplnil Jaroslav Prokop, ředitel střední umělecké školy AVE ART Ostrava. Dcera Alfreda Habermanna, zakladatele celosvětově uznávaného centra uměleckých kovářů na Helfštýně, Christine Habermann von Hoch charakterizovala takto: „Socha je unikátním uměleckým dílem v rámci celé Evropy. Její pojetí je netradiční a proto velmi originální“.

 

Socha nazvaná „Pocta hornictví“, byla až do února tohoto roku umístěna na kruhovém objezdu před Novou radnicí v Ostravě. Za dva a půl roku od své instalace si socha získala své příznivce. Vznikla v průběhu Sympozia prostorových forem Ostrava 2013, které pořádala střední umělecká škola AVE ART Ostrava. Proč název Pocta hornictví? Důlní vozík je neodmyslitelně spjatý s hornickou historií Ostravy a koně symbolizujícího sílu a živost má město ve znaku.

 
Ostravak na facebooku Ostravak na twitteru Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Novinky e-mailem