Centrum města bude mít lavičku s bronzovým Janáčkem a liškou Bystrouškou

24.02.2017 Moravská Ostrava a Přívoz > aktuálně

Na Jiráskově náměstí bude ve druhé polovině letošního roku umístěna lavička s bronzovou sochou Leoše Janáčka s liškou v náručí. Autorem díla bude David Moješčík, který patří mezi naši absolutní sochařskou špičku a je svými kořeny a životem pevně svázán s naším regionem.

„V minulém týdnu jsme na jednání rady odsouhlasili nákup umělecké lavičky s bronzovou sochou v životní velikosti. Tématem zadání byla realisticky ztvárněná, významná osobnost spojená s Ostravou a naším regionem na lavičce, na kterou bude možno přisednout a udělat si třeba selfie. Inspirovali jsme se v jiných městech, kde jsou takovéto lavičky vítaným místem setkávání se a také turistickou atrakcí. Vybrali jsme Petra Bezruče, Leoše Janáčka, Karla Kryla, Jirotkova Saturnina, Ostravaka Ostravskeho a Jarka Nohavicu (ten z důvodu, jemuž rozumíme a respektujeme, jej odmítl). Všechny návrhy byly zdařilé a věříme, že se časem všechny dočkají své realizace.
Rozhodování nebylo jednoduché. Když jsme se však ve vzpomínkách Janáčkova žáka Mirko Hanáka dočetli, že v roce 1924 při ostravské premiéře Káti Kabanové Janáček nechtěl do Ostravy pustit svou Lišku, (narážel tehdy na nedostatečný orchestr), volba byla jasná,“ uvedl místostarosta Dalibor Mouka.
Ostravak na facebooku Ostravak na twitteru Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Novinky e-mailem